Ponad 150 rekonstruktorów z całego kraju oraz historyczne czołgi, motocykle, ciężarówki i armaty będzie można zobaczyć podczas sobotniej rekonstrukcji walk z okresu powstania warszawskiego o stołeczną Redutę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW).
Widowisko upamiętni walki stoczone podczas powstania w obronie budynku siedziby głównej PWPW u zbiegu ul. Sanguszki i Zakroczymskiej.
"Zaplanowana na 17.00 inscenizacja historyczna będzie poświęcona walkom na terenie Reduty PWPW i obszarze przyległym. Będziemy się to starali pokazać trochę bardziej przekrojowo, ukazując też jak jeszcze przed powstaniem wyglądała Warszawa i jej ówczesne życie. Chcemy również przybliżyć samą grozę walk, także z perspektywy zwykłych ludzi i ten moment zdobycia Reduty, triumfu nad Niemcami" - opowiadał PAP Tomasz Karasiński, przewodniczący Stowarzyszenia Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław", którego członkowie będą przewodzić grupie rekonstruktorów biorących udział w widowisku.
"Opowiadamy historię najważniejszego oddziału, który walczył o Redutę, czyli samodzielnej grupy PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów). Oddział ten właściwie cały czas był na terenie gmachu PWPW, od momentu jego zdobycia 2 sierpnia 1944 r. do 28 sierpnia. Walki o PWPW trwały 27 dni. Składał się na nie pierwszy nieudany szturm 1 sierpnia i udany 2 sierpnia, w którym brało udział wiele formacji powstańczych wspieranych atakiem od wewnątrz oddziału właśnie Podziemnej Wytwórni Banknotów. Potem miały miejsce walki na terenie PWPW i przyległej barykady przy ul. Zakroczymskiej. Oddziały, które tam się przewijały to właściwie większość powstańczych formacji staromiejskich m.in. +Róg+, +Gozdawa+, +Zośka+ czy +Miotła+" - relacjonował Karasiński.
Jak zaznaczył, będzie to więc widowisko prezentujące w sposób przekrojowy całą historię walk o PWPW. Weźmie w nim udział ok. 150 rekonstruktorów z całego kraju w mundurach formacji zarówno powstańczych, jak i niemieckich. Odwzorowane będą także niektóre konkretne postacie, takie jak Jan Szypowski "Leśnik" czy Jan Mazurkiewicz "Radosław". Całość uzupełni narracja, którą poprowadzi aktor Antoni Pawlicki. W jej ramach będą czytane fragmenty wspomnień uczestników walk o Redutę PWPW. W widowisku wezmą udział sprowadzone z całego kraju historyczne eksponaty m.in. działo pancerne StuG IV, czołg PzKw V Panther, ciężarówka Opel Blitz, motocykle BMW czy armata PAK 40.
"Reduta PWPW była ważnym punktem oporu powstańczej Starówki, ponieważ można powiedzieć, że dzięki temu punktowi +trzymało się+ Stare Miasto. Nawet gen. Tadeusz Bór-Komorowski w meldunkach wymieniał Redutę jako jeden z ważniejszych bastionów obrony Starówki. Podziemia PWPW były zaś magazynem zaopatrzeniowym zarówno dla mieszkańców, jak i żołnierzy Starego Miasta jeżeli chodzi o żywność. Kolejna rzecz to szpital, który mieścił się w podziemiach. Dzięki bohaterstwu wielu powstańców, bo ponad 100 poległo w gmachu PWPW udało się ten obiekt utrzymać prawie miesiąc. Reduta była tak istotna, że cztery dni po tym, jak powstańcy wycofali się z gruzów PWPW upadło Stare Miasto, co też pokazuje jak ważny był to punkt" - podkreślił Karasiński.
Rekonstrukcję poprzedzi Piknik Powstańczy PWPW na skwerze I Dywizji Pancernej WP przy Parku Fontann nad Wisłą. W ramach imprezy zaplanowano koncerty Joszko Brody z Zespołem "Dzieci z Brodą", którzy wykonają m.in. utwór "Czuwaj Wiaro" oraz Garwolińskiego Teatru Muzycznego "Od Czapy", który zaprezentuje m.in. utwory "Wspomnij Ziutka" i "Opowieść 44". Będzie także wystawa pamiątek i eksponatów powstańczych. Uczestnicy imprezy obejrzą z bliska historyczny sprzęt wojskowy, który później weźmie udział w widowisku rekonstrukcyjnym. Dla dzieci przygotowano konkursy z nagrodami z wiedzy historycznej o powstaniu warszawskim oraz o PWPW S.A.
"Od 20.30 na jednym z budynków kompleksu PWPW przy ul. Rybaki 35 będzie specjalne widowisko świetlne poświęcone historii PWPW w technice mappingu trójwymiarowego. Będzie ono też opowieścią o życiu powstańca, uczestnika walk o Redutę Juliusza Kuleszy, ściśle związanego z historią PWPW. Mapping 3D to technika mająca na celu stworzenie iluzji i wrażenia trójwymiarowości projektu, zachowania form poszczególnych elementów budynku. Można go porównać do rodzaju animacji świetlnej. Będzie odtwarzany na fasadzie budynku i dzięki tej specjalnej technice gmach będzie +się burzył+ tak jak za czasów powstania i +powstawał+ na nowo tak, jak podczas jego odbudowy. W tej technice będą prezentowane także nasze produkty. Pokazy będą co pół godziny od 20.30 do północy" - dodała Iwona Kostka-Kwiatkowska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)
akn/ agz/