Polskie Państwo Podziemne

31.08.2017

Wirtualny spacer po Warszawie śladami Jana Karskiego

Jan Karski. Fot. PAP/A. Urbanek Jan Karski. Fot. PAP/A. Urbanek

Miejsca w Warszawie związane z Janem Karskim znalazły się w aplikacji, która umożliwi spacer śladami kuriera polskiego podziemia. Podczas jej prezentacji ogłoszono też nazwiska stypendystów Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego.

Aplikację "Warszawa Karskiego" zaprezentowano podczas czwartkowego spotkania zorganizowanego przez Fundację Edukacyjną Jana Karskiego. Można dzięki niej odnaleźć w stolicy miejsca związane z legendarnym kurierem polskiego państwa podziemnego.

"To 13 punktów, z którymi był związany. Zaczynamy oczywiście od MSZ. Jednak po tym MSZ, w którym pracował Karski nie ma śladu, tylko kamień w okolicach pl. Piłsudskiego. Później jest Powiśle i budynek i pokój, gdzie Karski robił nasłuchy Radia BBC dla naszego podziemia. Jest bulwar Karskiego wzdłuż Wisły od ul. Boleść do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Także Ogród Sprawiedliwych na Woli, gdzie znajduje się poświęcone Karskiemu drzewko i tablica pamiątkowa. Jest wreszcie Karski siedzący na fotelu przed Muzeum POLIN i kościół św. Krzyża, gdzie był żegnany przed swą ostatnią wyprawą, podczas której zawiadomił Zachód o dokonującej się Zagładzie na terenach okupowanej Polski" - mówiła prezes Fundacji Ewa Juńczyk-Ziomecka.

Jak zaznaczyła dzień spotkania, czyli 31 sierpnia, rocznica podpisania porozumień gdańskich jest wyjątkowy. "Karski, wówczas profesor Uniwersytetu Georgetown, był bardzo tym poruszony, uznając to wydarzenie za jedno z dwóch wyjątkowych w ostatnich kilkuset latach naszej historii, obok zwycięstwa w bitwie warszawskiej. Więc to dla nas symboliczna data, ponieważ nasze stypendia, które się nazywają Georgetown Leadership Program, na uczelni, na której Karski uczył przez prawie 40 lat, są związane z takim jego etosem. To znaczy człowieka, który był urzędnikiem państwowym w MSZ i pojmował swoją pracę jako służbę. Zapraszamy do aplikowania o to stypendium ludzi poniżej 40 roku życia, już pracujących i na ogół szukamy urzędników administracji państwowej i samorządowej" - opowiadała.

Ewa Juńczyk-Ziomecka: Dzień spotkania 31 sierpnia, w rocznicę porozumień gdańskich jest wyjątkowy. Karski, wówczas profesor Uniwersytetu Georgetown, był bardzo tym poruszony, uznając to wydarzenie za jedno z dwóch wyjątkowych w ostatnich kilkuset latach naszej historii, obok zwycięstwa w bitwie warszawskiej. Więc to dla nas symboliczna data, ponieważ nasze stypendia, które się nazywają Georgetown Leadership Program, na uczelni, na której Karski uczył przez prawie 40 lat, są związane z takim jego etosem.

"Tam przyjeżdżają przedstawiciele 21 krajów, są to liderzy różnych środowisk i oni intensywnie wspólnie pracują nad różnymi projektami. Nasi stypendyści mają spotkania z przedstawicielami administracji amerykańskiej, stałym gościem jest była sekretarz stanu w administracji amerykańskiej Madeleine Albright, która zastąpiła na Georgetown profesora Karskiego, kiedy przeszedł na emeryturę. Poza tym nawiązują kontakty z ludźmi z całego świata" - podkreśliła Juńczyk-Ziomecka.

W tym roku stypendia otrzymali Magdalena Brzozowska i Piotr Zygadło. Magdalena Brzozowska to prawniczka, od lat zajmująca się prawami człowieka, od 2001 r. - jak podano - pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości, obecnie w Departamencie Współpracy Międzynarodowej i Praw Człowieka. Podczas misji w Afganistanie była zaangażowana w działania przeciwko przemocy wobec kobiet. Piotr Zygadło to ekonomista, europeista i politolog. Od 2006 r. urzędnik służby cywilnej, obecnie dyrektor Departamentu Regionalnych Programów Operacyjnych w Ministerstwie Rozwoju.

Zygadło przyznał, że w Janie Karskim zafascynowało go podejście do systemu wartości. "Kiedy bliżej zacząłem się zapoznawać z jego postacią uderzyło mnie, że ten człowiek dał swoim życiem świadectwo postępowania według wartości, które wyznawał, które były dla niego ważne. On może mniej o nich mówił, a więcej robił w praktyce. Dzisiaj Karski jest doskonałym przykładem, że życie według wartości, w które się wierzy, jest w pełni możliwe" - podkreślił zdobywca stypendium.

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski.

Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo", po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r.

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

akn/ pat

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL