Koniec PRL

25.06.2018

Odznaczenia państwowe za działalność na rzecz przemian demokratycznych

Danuta Prandecka (C) odbiera Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie mężowi Juliuszowi Prandeckiemu, z rąk zastępcy szefa kancelarii prezydenta Pawłą Muchy podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki Danuta Prandecka (C) odbiera Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany pośmiertnie mężowi Juliuszowi Prandeckiemu, z rąk zastępcy szefa kancelarii prezydenta Pawłą Muchy podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych w Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Fot. PAP/M. Bielecki

Ponad 20 osób uhonorowano w poniedziałek w Szczecinie odznaczeniami państwowymi. Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha podkreślał podczas uroczystości, że bez działalności odznaczonych nie byłaby wolnej i demokratycznej Polski.

"Postawy odznaczonych zaowocowały tym, że dziś możemy żyć w wolnej Rzeczpospolitej" - powiedział po wręczeniu odznaczeń w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim Mucha.

"Przypominamy sobie w roku trzydziestolecia strajku 1988 r., że nie byłoby wolnej, demokratycznej RP, gdyby nie państwa zaangażowanie, gdyby nie ten trud, który po wielu latach jest godzien przypomnienia, a który był bohaterstwem w czasach, kiedy mieliśmy do czynienia z komunistyczną dyktaturą, kiedy niezwykłej odwagi osobistej wymagało angażowanie się w działalność opozycyjną, kiedy niezwykłej odwagi wymagało uczestniczenie w protestach, niepoddawanie się wtedy, kiedy mieliśmy do czynienia z represjami, które władza rzekomo ludowa wprowadzała wobec tych, którzy walczyli o demokratyczną i suwerenną Polskę" - powiedział Mucha.

Jak podkreślał, "W imieniu prezydenta RP chylę przed państwem nisko czoła za państwa zasługi, bez których nie moglibyśmy wspólnie z panem wojewodą dziś tych uroczystości w tym miejscu prowadzić".

Dziękował także za zasługi odznaczonych po 1989 r.: działalność na rzecz regionu i państwa, szerzenie idei czerwonokrzyskiej, działalność na rzecz organizacji pozarządowych, sumienne wykonywanie obowiązków.

"Jesteśmy dziś dumni z tego, że na polskim Pomorzu Zachodnim mamy tak wybitne osobistości i tak wybitne postacie" – powiedział Mucha, gratulując odznaczonym.

Postanowieniami prezydenta RP Andrzeja Dudy za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie odznaczony został Juliusz Prandecki. Natomiast Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski Tomasz Zieliński, a Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Jan Mordasiewicz.

Za wybitne zasługi dla niepodległości RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowani zostali Zygmunt Klimkiewicz i Zygmunt Sroczyński.

Natomiast za zasługi na rzecz społeczności lokalnej, działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia, za propagowanie idei czerwonokrzyskiej oraz kształtowanie patriotycznej postawy odznaczeni zostali: Aleksandra Wolny (Złoty Krzyż Zasługi), Marian Wojtakajtis i Renata Wojtakajtis (Srebrny Krzyż Zasługi). Odznaczeni Brązowym Krzyżem Zasługi zostali zaś: Maciej Grabowski, Karol Grembowski, Dariusz Kowalczyk, Marta Kucharska, Rafał Kulik, Ryszard Kurzyński, Katarzyna Oryszewska, Adam Osipowicz, Krzysztof Rzecki, Ryszard Sikora, Bogumiła Szczepanik, Krzysztof Wasielewski.

Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę uhonorowany został Zygmunt Kozłowski.(PAP)

autor: Kacper Reszczyński

res/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL