Samorządowcy, pracownicy urzędów wojewódzkich i przedstawiciele organizacji pozarządowych uczestniczyli we wtorek we Wrocławiu w pierwszym spotkaniu konsultacyjnym programu "Niepodległa". Dotyczy on uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Program Wieloletni "Niepodległa" został przyjęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na lata 2017-21. Jego głównym celem jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków.
Jednym z priorytetów w programie są projekty regionalne i lokalne. Ich celem jest włączenie obywateli do organizacji obchodów tego święta. Ministerstwo planuje przeprowadzenie dwóch dużych programów dotacyjnych - programu "Koalicje dla Niepodległej" skierowanego do instytucji kultury, które staną się promotorami aktywności społeczności lokalnej w tworzeniu oddolnych koalicji społecznych; programu "Niepodległa" skierowanego do samorządowych instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Naczelnik Wydziału Polityki Pamięci MKiDN Marcin Komosa poinformował, że na projekty regionalne i lokalne zaplanowano w sumie 51 mln zł, a pieniądze na oddolne inicjatywy będą przekazywane przez operatorów regionalnych.
„Takim operatorem w województwie będzie samorządowa instytucja kultury. I każdy będzie mógł zgłosić do niej swoją lokalną +Koalicję dla Niepodległej+, czyli swój pomysł na świętowanie rocznicy odzyskania niepodległości” - mówił Komosa.
Podkreślił, że nie będą finansowane projekty inwestycyjne, jak np. budowa pomników, ale przede wszystkim pomysły na „wspólne działania i wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej”.
„Rocznica odzyskania niepodległości może być tylko pretekstem w tym działaniu, w tym świętowaniu. Równie ważny jak cel projektu jest również proces jego wprowadzania. Liczymy, że pojawi się kaskada takich oddolnych pomysłów od obywateli na wspólne działanie, a operator zapewni szkolenie i fianansowanie. Państwo będziecie pośrednikami w tym procesie” - powiedział Komosa.
W Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu odbyło się we wtorek pierwsze spotkanie w ramach konsultacji publicznych Programu Wieloletniego „Niepodległa”, który ma być zrealizowany w latach 2017-21. Uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych oraz pracownicy urzędów wojewódzkich z regionów: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
Na 28 lutego zaplanowano drugie takie spotkanie dla przedstawicieli pozostałych regionów, w Warszawie, w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków MKiDN.
Uwagi do programu można zgłaszać do 8 marca poprzez stronę internetową. Budżet "Niepodległej" wynosi ok. 200 mln zł. Cały program jest dostępny na stronie http://bip.mkidn.gov.pl/pages/posts/ogloszenie-2102.php wraz z informacją o sposobie zgłaszania uwag.(PAP)
ros/ pat/