16.07.2010 aktualizacja 13.07.2016

Wrocław/ Wystawa z okazji obchodów 30-lecia powstania "Solidarności"

15.07.2010. Wrocław (PAP) - Wystawa "Solidarny Wrocław", przedstawiająca ruch opozycyjny lat 80., będzie jednym z głównych elementów wrocławskich obchodów 30-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Ekspozycja stanie w namiocie na placu Społecznym.

15.07.2010. Wrocław (PAP) - Wystawa "Solidarny Wrocław", przedstawiająca ruch opozycyjny lat 80., będzie jednym z głównych elementów wrocławskich obchodów 30-lecia powstania NSZZ "Solidarność". Ekspozycja stanie w namiocie na placu Społecznym.

(Na zdjęciu: Marsz protestacyjny zorganizowany przez "Solidarność" i NSZ. Wrocław, 25 maja 1981. Fot. A. Hawałej PAP/CAF)

Jak powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor wrocławskiego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" (OPiP) Marek Mutor, wystawa opowie o Solidarności i innych ruchach opozycyjnych lat 80., ale przede wszystkim z perspektywy wrocławskiej.

"Znajdą się tu na przykład historia ukrycia pieniędzy Solidarności przez wrocławskich działaczy w stanie wojennym, czy historia wrocławskiego gawrosza, czyli Jarosława Hyka, którego widać na znanych archiwalnych zdjęciach, jak jest przejeżdżany przez milicyjną ciężarówkę" - mówił Mutor.

Zwiedzający ekspozycję będą mogli obejrzeć kilkanaście pomieszczeń, których wnętrza zostaną ustylizowane na lata 80. Punktem centralnym wystawy będzie ulica, którą organizatorzy ekspozycji nazywają "drogą do wolności". Przy niej stanie m.in. kiosk z tamtego okresu, kino, sąd, pomieszczenia fabryczne czy areszt.

Jak tłumaczył Mutor, wnętrze fabryki będzie nawiązywać do strajków w stoczniach, ale również do tych, które odbyły się we wrocławskiej zajezdni przy ul. Grabiszyńskiej. W celi aresztu zwiedzający będą mogli usłyszeć piosenki więzienne z tamtego okresu.

Na wystawie znajdzie się również wiele zdjęć archiwalnych, które OPiP otrzymał od mieszkańców Wrocławia. "Na wystawie będzie wiele eksponatów podarowanych przez mieszkańców, m.in. telewizory czy chiński termos z lat 80. Szukamy jeszcze około 100 pałek zomowców oraz saturatora" - powiedział rzecznik prasowy OPiP Juliusz Woźny.

Wystawie będzie towarzyszyć publikacja o historii Solidarności, pisana z perspektywy Wrocławia. W ramach wrocławskich obchodów 30-lecia powstania ruchu odbędą się również koncerty, projekcje filmów oraz zostanie zrealizowany program edukacyjny skierowany do uczniów szkół rożnych szczebli.

Ekspozycja zostanie otwarta 27 sierpnia i będzie czynna przez trzy miesiące. (PAP)

pdo/ ls/ gma/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL