Film o Tragedii Górnośląskiej, artykuł poświęcony ofiarom katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich oraz radiowy reportaż na kanwie pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy - to niektóre z prac finałowych V Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek.
O wyłonieniu przez kapitułę konkursu pięciu prac poinformowało w piątek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Werdykt kapituły zostanie ogłoszony 15 kwietnia br. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł.
W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2015 roku. Do konkursu zgłoszono 54 materiały dziennikarskie, spośród których 52 spełniły warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 20 materiałów prasowych, 14 telewizyjnych, 5 radiowych oraz 13 internetowych. W finale znalazło się pięć publikacji.
Aleksandra Fudala-Barańska i Adam Turula zostali nominowani za film pt. „Tragedia Górnośląska 1945” (opublikowany na stronie kulturalnyslask.pl) – o wydarzeniach na Górnym Śląsku po wkroczeniu Armii Czerwonej.
Anna Goc została nominowana za reportaż pt. „Wracają do dziś” („Tygodnik Powszechny”). Tekst, opublikowany na krótko przed 10. rocznicą katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich, jest opowieścią o dwóch miłośnikach gołębi, którzy zginęli pod zawalonym dachem hali.
Kapituła do finału zakwalifikowała też Alojzego Lysko za „Opowieść górnośląską” („Dziennik Zachodni” i miesięcznik „Śląsk”). To - jak mówią przedstawiciele kapituły - pięknie pokazana i opisana po śląsku historia tego regionu.
Kolejna finałowa praca to film Beaty Netz i Macieja Szczawińskiego pt. „Miasto poety” (TVP Katowice). To swoista pamiątka po zmarłym w ubiegłym roku poecie Feliksie Netzu.
Kolejna nominowana praca - reportaż Bartosza Panka „Niezwyczajne życie” (Program 1 Polskiego Radia) opowiada o bohaterach pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy, autor dotarł do biorcy oraz matki dawcy.
Celem konkursu jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek - śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.
W skład kapituły konkursu wchodzą: prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Krystyna Doktorowicz (przewodnicząca), zastępca redaktora naczelnego Polskiego Radia Katowice Anna Sekudewicz, prezes Fundacji im. Krystyny Bochenek Magdalena Bochenek-Kępa, dziennikarze: Jan Dziadul, Kamil Durczok i Andrzej Zydorowicz, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś oraz marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
W poprzedniej, czwartej edycji konkursu kapituła nie wskazała jednego zwycięzcy, lecz przyznała sześć równorzędnych wyróżnień. Przed rokiem na konkurs napłynęło 60 prac.
Krystyna Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn, inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny. Zginęła w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.
Patronat nad konkursem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa.(PAP)
kon/ pz/