Warszawa (PAP) - Plakaty, fotografie, obrazy, instalacje, rzeźby i wideo związane z 90. rocznicą Bitwy Warszawskiej można zobaczyć na wystawie Muzeum Historii Polski "Osiemnasta" otwartej w niedzielę w namiocie przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.
(Fot. R. Pietruszka PAP)
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski z okazji 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Zaprezentowano na niej prace 11 współczesnych artystów: Janusza Bałdygi, Krzysztofa Bednarskiego, Marcina Chomickiego, Ryszarda Grzyba, Pawła Kowalewskiego, Laury Paweli, Pawła Susida, Andrzeja Świetlika, Włodzimierza J. Zakrzewskiego, Jerzego Truszkowskiego oraz Aleksandry Zalewskiej, dla których inspiracją stała się pamięć o konfrontacji z bolszewikami w roku 1920.
"Pozwoliliśmy sobie zrobić mały eksperyment i zaprosiliśmy współczesnych artystów, aby spróbowali nam coś powiedzieć na temat Bitwy Warszawskiej. Trochę się tego eksperymentu baliśmy, ale chyba się udało. Współcześnie artyści mają troszkę inne spojrzenie, dlatego w taki bardziej lapidarny, nowatorski sposób ujęli pewne motywy związane z Bitwą. Na przykład na początku ekspozycji zaprezentowano różne odniesienia dotyczące bolszewizmu i komunizmu w sztuce, takie jak np. brakująca ręka Włodzimierza Lenina" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
W dalszej części wystawy można zobaczyć zarówno polskie, jak i sowieckie plakaty dotyczące Bitwy Warszawskiej. Zaprezentowano też instalacje i obrazy związane z samą batalią. Ostatnia część pokazuje wydarzenia mające miejsce później, czyli w okresie do 1939 do 1989 roku. Wystawę zamyka fragment poświęcony najbardziej współczesnemu okresowi. Zaprezentowano tam m.in. znany plakat Tomasza Sarneckiego z Garym Cooperem noszącym znaczek Solidarności.
"Moja praca została przygotowana specjalnie na tę wystawę. To przestrzenna forma parzysta, jak ją nazywam, ponieważ operuje dwoma przeciwstawnymi sferami. Z jednej strony mamy białą, z drugiej czerwoną tarczę. Obie nawiązują do kilku pojęć związanych z bitwą - zarówno do samej tarczy obronnej, jak i kół pojazdu - czegoś co się przetacza, jak miało być z bolszewicką nawałą czy nawet do guzika wojskowego. Te tarcze są konfrontowane ze sobą, a z jednej i z drugiej strony zostały przebite kilkudziesięcioma drewnianymi jakby dzidami w taki sposób, by po drugiej stronie pojawiły się rysunki orła i gwiazdy, czyli symboli Polski i Rosji bolszewickiej" - opowiadał PAP autor jednej z rzeźb Janusz Bałdyga.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 1 września.
Honorowy patronat nad ekspozycją objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Patronem medialnym wystawy jest m.in. Polska Agencja Prasowa.
Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z otwarcia wystawy. (PAP)
akn/ jra/