Kultura i sztuka po 1989 roku

18.05.2019

Wystawa sztuki współczesnej zainaugurowała 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią

Otwarcie wystawy sztuki współczesnej „Celebration”. Źródło: Twitter MKiDN Otwarcie wystawy sztuki współczesnej „Celebration”. Źródło: Twitter MKiDN

Największa w historii polsko-japońska wystawa sztuki współczesnej „Celebration” oficjalnie zainaugurowała w sobotę na Zamku Nijo w Kioto obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią.

W 2019 r. przypada 100-lecie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. W ramach obchodów tej rocznicy Instytut Adama Mickiewicza (IAM) przygotował szereg wydarzeń kulturalnych w Polsce i Japonii.

Wystawa "Celebration" to pierwszy polsko-japoński projekt współpracy w dziedzinie sztuki współczesnej realizowany na tak dużą skalę. Miejscem prezentacji wystawy stał się wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Zamek Nijo w Kioto.

"Polacy i Japończycy, w sensie odległości, są od siebie bardzo oddaleni, ale przy bliższym poznaniu ich wizje świata okazują się być zaskakująco zbliżone" - podkreślił wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Paweł Lewandowski.

"Zgodnie z japońską sentencją +ichi-go ichi-e+, która sygnuje te obchody, wierzymy, że każdy moment spędzony wspólnie jest unikalnym doświadczeniem, które pozwala uczyć nam się o innych, ale także o nas samych" - dodał.

Wiceszef MKiDN zaznaczył w rozmowie z PAP, że Japonia jest naszym "strategicznym partnerem, więc podtrzymywanie z nią bardzo dobrych stosunków dyplomatycznych jest ważne dla Polski". Jak mówił, "kultura jest najlepszym nośnikiem wzajemnego zrozumienia i zacieśniania własnych relacji".

Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza dr Krzysztof Olendzki przypomniał, że misją Instytutu jest inspirowanie polską kulturą zagranicznych artystów, dziennikarzy i naukowców. "Poprzez takie wydarzenie staramy się zbliżyć artystów polskich i artystów zagranicznych, w tym wypadku japońskich, i stwarzać im możliwość wspólnej pracy, bo tylko wtedy wykuwają się nowe idee, nowe myślenie, wspólne spojrzenie na świat, wykuwa się sztuka, która jest nie tylko naszą własnością ale jest własnością też partnerów" - zaznaczył Olendzki.

Dodał, że ponadto dzięki takim okazjom "możemy budować relacje z naszymi partnerami instytucjonalnymi w Japonii". "Dzięki temu Polscy artyści mogą być szerzej obecni w Japonii" - zauważył dyrektor IAM.

Burmistrz Miasta Kioto Daisaku Kadokawa powiedział, że miasto, wbrew postępowi kapitalistycznemu stara się utrzymać i zachować historyczne piękno. Dodał, że "wierzy iż idee, które pomagają chronić kulturę i historię, mogą być realizowane zarówno w Japonii, jak i Polsce".

W trakcie otwarcia wystawy wiceszef MKiDN wręczył w imieniu wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" prof. Akiko Kasuyi, która jest japońskim kuratorem wystawy "Celebration". Dyr. IAM powiedział, że Kasuya jest najznakomitszą znawczynią polskiej kultury współczesnej w Japonii, jak również wybitnym kuratorem promującym polską sztukę.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace 21 artystów i grup artystycznych z Polski i Japonii, posługujących się różnymi mediami, jak performans, video, malarstwo, rzeźba.

Oprócz Zamku Nijo, prace polskich i japońskich artystów będzie można oglądać także w Kyoto Art Centre, ROHM Theatre i Kyoto Terminal. Wystawę zobaczyć będzie mogła także publiczność w Polsce - w Poznaniu (wystawa główna Poznań Art Week) i Szczecinie (Trafostacja Sztuki).

"Celebration" to również bogaty program wydarzeń towarzyszących, spotkania z artystami i wykłady, przegląd krótkich filmów animowanych zrealizowanych przez studentów z uczelni artystycznych z Polski i Japonii, koncert Nao Nishihary i Pawła Romańczuka, performansy Roberta Kuśmirowskiego, Yuske Taninaki, grupy Hyslom, czy koncert Huberta Kostkiewicza i zespołu Kukangendai. W sumie w programie uczestniczy ponad 40 twórców.

Kulturalny program obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych miedzy Polską a Japonią realizowany jest w ścisłej współpracy z Instytutem Polskim w Tokio.(PAP)

Z Kioto Katarzyna Krzykowska(PAP)

ksi/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL