Stalinizm

11.04.2018

Wznowiono poszukiwania szczątków żołnierzy "Bartka"

Ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. PAP/K. Świderski Ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. Fot. PAP/K. Świderski

W okolicach Łambinowic naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej wznowili poszukiwania żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału "Bartka", zamordowanych i pochowanych w bezimiennych mogiłach w 1946 roku.

Prace poszukiwawcze prowadzone są przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, przy pomocy saperów i specjalistycznego sprzętu. Naukowcy chcą trafić na ślad kilkudziesięciu żołnierzy jednostki dowodzonej przez Henryka Flamego, ps. Bartek.

Pierwsze prace w dawnym majątku Scharfenberg IPN przeprowadził w ubiegłym roku. Znaleziono wówczas część ludzkiego szkieletu i elementy wyposażenia wojskowego, które mogły być własnością żołnierzy NSZ - m.in. ryngraf. Na początku tego roku udało się zidentyfikować szczątki czterech żołnierzy "Bartka" znalezione koło Starego Grodkowa, a ich rodziny w lutym otrzymały noty identyfikacyjne.

Likwidacja oddziału Flamego przez sowieckie i polskie jednostki bezpieczeństwa odbyła się w ramach operacji pod kryptonimem "Lawina" w 1946 roku. Korzystając z pomocy prowokatora, komunistycznym służbom bezpieczeństwa udało się przekonać żołnierzy NSZ, że istnieje możliwość przerzucenia ich na Zachód. W tym celu zorganizowano transport blisko dwustu żołnierzy "Bartka" na teren obecnego województwa opolskiego, gdzie mieli oni wypocząć przed dalszą trasą. W okolicach wsi Barut i Stary Grodków czekały na nich zaminowane wcześniej budynki. Gdy ofiary prowokacji zasnęły, po wypiciu zaprawionej środkami nasennymi wódki - budynki wysadzono w powietrze, a rannych dobito. Ciała zamordowanych pochowano w tajemnicy w bezimiennych grobach. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL