Holokaust

01.02.2018

Yad Vashem będzie nadal wspierał badania nad postawami Polaków wobec Żydów w czasie Holokaustu

Yad Vashem. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Yad Vashem. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Instytut Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem zapowiedział w czwartek, że będzie kontynuował wspieranie badań nad „postawami ludności polskiej wobec Żydów podczas Holokaustu”.

Nowelizację ustawy o IPN Yad Vashem uznał za „ubolewania godną” i wyraził opinię, że niesie ona ryzyko „wypaczania prawdy historycznej”.

W oświadczeniu Yad Vashem, cytowanym przez izraelskie media, podkreślono, że nie ma żadnych wątpliwości, iż określenie „polskie obozy śmierci” jest błędne. Uznano jednak, że niektóre elementy ustawy o IPN „stwarzają zagrożenie dla wolnej i uczciwej debaty o udziale Polaków w prześladowaniu Żydów w tamtym czasie”.

„Yad Vashem będzie kontynuował wspieranie badań naukowych dążących do ujawnienia złożonej prawdy dotyczącej postaw ludności polskiej wobec Żydów podczas Holokaustu i będzie wnosił wkład w edukacyjną i inną działalność w tym duchu” - podkreślono.(PAP)

az/ mal/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL