27.10.2010. Warszawa (PAP/media) - Przygotowanie do polsko-rosyjskiego spotkania na najwyższym szczeblu - prezydentów Bronisława Komorowskiego i Dmitrija Miedwiediewa w Polsce - będzie jednym z celów wizyty w Warszawie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Według MSZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski będzie chciał w rozmowach z rosyjskim partnerem poruszyć także kwestie dotyczące śledztwa katyńskiego, katastrofy smoleńskiej oraz objęcia całego Obwodu Kaliningradzkiego umową o małym ruchu granicznym.
Jak dowiedziała się PAP z otoczenia prezydenta, Komorowski będzie chciał porozmawiać z Ławrowem przede wszystkim o planowanej na 6 grudnia wizycie w Polsce prezydenta Rosji. Według informacji PAP, przed spotkanie z Miedwiediewem prezydent zwoła posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, aby skonsultować się ze stroną rządową, a także przedstawicielami opozycji. Na to posiedzenie RBN Komorowski zaprosi także byłych prezydentów i byłych premierów.
W czwartek o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej pod przewodnictwem Sikorskiego i Ławrowa z udziałem przedstawicieli ministerstw: gospodarki, edukacji, sportu i turystyki oraz kultury. Będzie ono podzielone na trzy bloki tematyczne: pierwszy ma dotyczyć spraw gospodarczych, drugi kulturalnych, a trzeci transgranicznych.
Rzecznik MSZ Marcin Bosacki powiedział w środę PAP, że posiedzenie Komitetu będzie okazją do poruszenia trudnych spraw w naszych relacjach. "Uważamy, że właśnie wtedy, kiedy są dobre stosunki, a Polska ma z Rosją niewątpliwie nieporównanie lepsze stosunki niż jeszcze kilka lat temu, jest moment, żeby o trudnych sprawach rozmawiać i je rozwiązywać" - podkreślił.
Według Bosackiego zostanie poruszona kwestia ujawnienia wszystkich dokumentów ze śledztwa katyńskiego oraz rehabilitacji polskich oficerów. Przypomniał w tym kontekście, że przed Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu są dwa pozwy naszych obywateli przeciwko Rosji, które zostały wsparte przez nasz kraj w tym roku.
"Oczekujemy, że o tym też porozmawiamy i oczekujemy konstruktywnej, zgodnej z duchem przyjaźni propozycji Rosjan w tej sprawie" - oświadczył rzecznik. Jak zaznaczył, doprowadzenie do ugody Rosji z rodzinami, które pozwały ją do Strasburga byłoby pożądane przez nasz kraj i korzystne dla wszystkich.
Bosacki poinformował, że szefowie dyplomacji będą też rozmawiać o śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej. W ostatnich dniach przekazano Polsce projekt raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczącego tego wypadku.
Jak dodał podczas obrad Komitetu omawiana będzie też sprawa zwiększenia wymiany młodzieży między Polską a Rosją, a także sprawa objęcia całego Obwodu Kaliningradzkiego umową o małym ruchu granicznym. Obecne regulacje europejskie pozwalają na ustanowienie małego ruchu granicznego w pasie 30 km, maksymalnie 50 km po obu stronach granicy.
Rosja oczekuje jednak objęcia umową całego Obwodu Kaliningradzkiego. Dlatego strona polska stara się o nowelizację unijnego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej. "Sądzimy, że wspólnymi argumentami Polska i Rosja są w stanie przekonać do tego partnerów w Europie" - podkreślił Bosacki.
Ministrowie będą też - według polskiego MSZ - rozmawiali o kwestiach energetycznych, w tym o gazie, a także kwestiach dotyczących transportu.
Podczas posiedzenia Komitetu zostaną również omówione plany wizyty Miedwiediewa w Polsce. Sikorski nie wykluczył w środę, że podczas rozmowy z Ławrowem ustali, jakie zostaną wówczas podpisane umowy. "W tej chwili przygotowujemy wizytę prezydenta Miedwiediewa w Polsce. Być może jutro określimy, które umowy zostaną podpisane podczas wizyty prezydenta (Miedwiediewa)" - powiedział szef MSZ w wywiadzie dla radiowej Trójki.
Sikorski zaznaczył, że Polska i Rosja mają sprawy, które różnią oba kraje, zarówno historyczne, jak i obecne. "Jest sporo do omówienia. Tym bardziej, że jeszcze wychodzimy z okresu bardzo złych stosunków" - podkreślił minister. Ocenił, że rejestr spraw załatwionych między Polską a Rosją z każdym kwartałem rośnie. Jako przykład podał przyjętą przez polski rząd umowę gazową z Rosją. Nazwał ją "satysfakcjonującą dla obu stron".
"Dla Rosji, bo sprzeda więcej gazu i to bez jakiś szemranych pośredników, a dla nas, bo będziemy mieli umowę bezpośrednio z producentem bez klauzuli reeksportu (...) Zgodnie z prawem europejskim polska państwowa firma będzie zarządzała tranzytowym rurociągiem jamalskim" - zauważył szef polskiej dyplomacji.
Po posiedzeniu Komitetu około godz. 13.20 Sikorski i Ławrow spotkają się z mediami w Pałacu na Wodzie w Łazienkach. Tuż przed konferencją prasową wręczone zostaną dyplomy "za wybitne zasługi w dziele wzajemnego zrozumienia i zbliżenia społeczeństw Polski i Rosji". Otrzymają je: aktorka Barbara Brylska oraz b. szef dyplomacji, współprzewodniczący Grupy ds. Trudnych, prof. Adam Rotfeld; pisarz Wiktor Jerofiejew oraz również współprzewodniczący Grupy ds. Trudnych prof. Anatolij Torkunow.
Na godz. 15.45 planowane jest spotkanie Ławrowa z Borusewiczem, a pół godziny później z Komorowskim.
Elwira Krzyżanowska i Krzysztof Strzępka (PAP)
eaw/ stk/ par/ mow/