IV Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych obchodzone były w niedzielę. Uczestnicy wzięli udział w „Przemarszu wyklętych” wokół Rynku Głównego, mszy w Bazylice Mariackiej i premierze filmu poświęconego ks. Władysławowi Gurgaczowi.
Mottem tegorocznych obchodów było "Przywróćmy pamięć naszym bohaterom". Okolicznościowy pochód wyruszył sprzed kościoła św. Wojciecha, aby przejść wokół krakowskiego Rynku. Maszerowali w nim mieszkańcy miasta, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne oraz żołnierze.
Następnie uczestnicy wydarzenia zgromadzili się w bazylice Mariackiej na mszy wypominkowej, celebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego.
W wygłoszonej homilii abp Jędraszewski, wspominając żołnierzach wyklętych, mówił, że "wyklął ich tamten okrutny, ateistyczny i komunistyczny system".
"Najpierw sponiewierał ich imię. Ich - patriotów, walczących do końca w sposób niemal straceńczy o wolność ojczyzny, nazwano zdrajcami i agentami imperializmu. Zbezczeszczono ich imię, potem okrutnie zamordowano. Część z nich zginęła w walce, a na koniec odmówiono im prawa do pochówku i grobu. Chciano całkowicie wykluczyć z pamięci narodowej. Zrobiono wszystko, co może zrobić człowiek, wykluczając" - ocenił metropolita krakowski.
Jak dodał, wielu bohaterów pozostaje w pamięci w "wytrwałym wysiłku, by dotrzeć do ich relikwii oraz by ich godnie pochować". "By mieli groby, oznaczone imieniem i nazwiskiem, a przede wszystkim Chrystusowym krzyżem" - podkreślił arcybiskup.
Żołnierzy wyklętych – przekonywał abp Jędraszewski – należy pamiętać i przywracać do panteonu jako naszych bohaterów narodowych, bo pozostawili nam wspaniałe przesłanie, by "służyć dobru i sprawiedliwości, ojczyźnie i narodowi polskiemu, by walczyć ze złem i dążyć do rozwiązywania bieżących problemów na zasadach idei Chrystusowej" - mówił hierarcha, przytaczając list do syna z celi śmierci jednego z żołnierzy wyklętych, Łukasza Cieplińskiego ps. "Pług".
"Nie wolno dalej niszczyć naszej narodowej pamięci. Trzeba ją intensywnie odbudowywać w naszych sercach, w naszej modlitwie, w naszych staraniach o niezłomnych, by kolejne pokolenia mogły żyć i być dumne z Polski" – zaapelował metropolita krakowski.
Wieczorem odbyła się premiera filmu w reżyserii Dariusza Walusiaka pt. "Gurgacz", opowiadającego o jezuicie ks. Władysławie Gurgaczu (1914-1949), kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. Duchowny został stracony we wrześniu 1949 r. na mocy komunistycznego wyroku w krakowskim więzieniu Montelupich. Pochowano go w nieoznaczonej mogile na cmentarzu Rakowickim.
Przypomnienie jego losów było możliwe dopiero po 1989 r. W 2008 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie ks. Gurgacza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Patronat honorowy nad zaduszkami objęli prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ karo/