Okupacja sowiecka

07.02.2019

Zamordowany w Twerze Heliodor Gruszczyński patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie

Zamordowany w Twerze policjant Heliodor Gruszczyński jest od czwartku patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Na głównym budynku komendy odsłonięto tablicę poświęconą patronowi. Tablica poświęcona Heliodorowi Gruszczyńskiemu mieści się na fasadzie budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przy ul. Partyzantów.

Nadkomisarz Policji Państwowej Heliodor Gruszczyński urodził się w 1892 roku w Radziwiliszkach (obecnie Litwa). Najpierw służył w Wojsku Polskim (od 1918 do 1921 roku), a następnie skierowano go do szkoły oficerskiej w Dęblinie. Później służbę pełnił w tzw. baonach celnych i Wojskowej Straży Granicznej. W policji pracował od 1923 roku, służbę pełnił m.in. w Wilnie i Grudziądzu. Od 1935 roku Heliodor Gruszczyński pełnił funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Mieście Lubawskim (dzisiejsze woj. warmińsko-mazurskie).

Gruszczyński został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (Twer) wiosną 1940 roku. Jest pochowany na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje.

Pośmiertnie został Odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. W listopadzie 2007 roku ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak mianował pośmiertnie Heliodora Gruszczyńskiego na stopień nadkomisarza Policji. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ mhr/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL