Stanisław Mikołajczyk zasłużył na upamiętnienie w każdej części Polski – mówił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Mikołajczykowi w Zamościu.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że Mikołajczyk - bohater, żołnierz, patriota, premier, mąż stanu - to wybitna postać ruchu ludowego. „Zasłużył niewątpliwie na upamiętnienie w każdej części Polski. Cieszę się, że to się dokonuje na Zamojszczyźnie” – powiedział.
Prezes PSL uczestniczył w sobotę w Zamościu w uroczystościach poświęconych pamięci premiera rządu RP na uchodźstwie Stanisława Mikołajczyka. Po mszy świętej w zamojskiej katedrze ludowcy przeszli na skwer przy ul. Partyzantów, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą Mikołajczykowi. Potem w zamojskim ratuszu odbyło się sympozjum poświęcone myśli politycznej Stanisława Mikołajczyka.
„Jesteśmy dumni z tej postaci. Zwróciliśmy się do prezydenta RP, żeby nadał pośmiertnie order Orła Białego Stanisławowi Mikołajczykowi. Liczymy, że to w tym roku się jeszcze zdarzy. My ze swej strony będziemy w różnych miejscach upamiętniać tę postać jako niezwykłego Polaka, bohatera, który dobrze przysłużył się Polsce” – powiedział Kosiniak-Kamysz.
Zdaniem prezesa PSL w Lubelskiem, europosła Krzysztofa Hetmana ruch ludowy i działalność jego wybitnych przywódców powinna znaleźć miejsce w szkolnych programach nauczania.
„Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Wincenty Witos, Stanisław Mikołajczyk, Maciej Rataj odcisnęli wielkie piętno, piękne piętno, bohaterskie, na historii naszego kraju i warto byłoby dzisiaj, gdy zmieniamy tak wiele podręczników, wpisać do podstawy programowej także tych wielkich polskich bohaterów ruchu ludowego, którzy dołożyli swoją wielką cegiełkę do tego, że dziś możemy żyć w wolnym kraju” – powiedział Hetman.
Stanisław Mikołajczyk (1901 - 1966) był uczestnikiem powstania wielkopolskiego (1918-1919), a w 1920 r. jako ochotnik brał udział w obronie ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W latach 20. związał się z ruchem ludowym. W 1937 r. kierował Wielkim Strajkiem Chłopskim wymierzonym przeciwko autorytarnym rządom sanacji. Uczestniczył też w walkach obronnych we wrześniu 1939 r.
Mikołajczyk był m.in. posłem na Sejm i radcą Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W latach 1943-1944 był premierem rządu emigracyjnego. Po zakończeniu wojny wrócił do kraju, w 1945 r. został prezesem Polskiego Stronnictwa Ludowego, a w latach 1945-1947 pełnił funkcję wicepremiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. W styczniu 1947 r. odbyły się w Polsce wybory do Sejmu Ustawodawczego, które zostały przez komunistów sfałszowane. Mikołajczyk, zagrożony aresztowaniem, wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Zmarł 13 grudnia 1966 r. w Waszyngtonie. Jego prochy sprowadzono do Polski w 2000 r. (PAP)
ren/ bos/