Polska po 1989 roku

26.02.2018

Zasłużeni dla Podkarpacia - śp. kardynał Rubin i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

Radni sejmiku województwa podkarpackiego w poniedziałek nadali śp. kardynałowi Władysławowi Rubinowi oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa tytuły „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Uchwały zostały przyjęte przez aklamację.

W uzasadnieniu uchwały radni przypomnieli, że kardynał Rubin był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II.

Władysław Rubin urodził się w 1917 r. w Tokach koło Zbaraża. W czasie II wojny światowej był więźniem sowieckich łagrów, następnie żołnierzem Armii Polskiej gen. Władysława Andersa.

W 1946 r. otrzymał święcenia kapłańskie, a w 1964 r. został biskupem. W latach 1958-64 był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie, natomiast do 1980 r. był delegatem prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego do opieki nad emigracją i uchodźstwem polskim. W latach 1980-1985 był prefektem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Decyzją prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego został odznaczony Orderem Orła Białego. Kardynał zmarł w 1990 r. w Rzymie.

W czasie poniedziałkowej sesji tytuł „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” otrzymała również 21 Brygada Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

W uzasadnieniu uchwały radni przypomnieli, że 21 BSP utworzona została w 1993 r. i „na trwałe wpisała się w pejzaż społeczny i kulturowy Podkarpacia”.

„Brygada pielęgnuje i upowszechnia chlubny dorobek swego patrona, znakomitego żołnierza i dowódcy, niezłomnego patrioty gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza. Brygada wypełniając swą misję na terenie Podkarpacia, przejęła dziedzictwo tradycji wojsk podhalańskich, dając wyraz poszanowaniu dla godnych podziwu postaw oficerów i żołnierzy, którzy służbę Ojczyźnie i społeczeństwu uczynili swoją życiową powinnością i sprawą honoru” – czytamy w uchwale.

Radni napisali również, że podhalańczycy brali udział w misjach z Iraku, Afganistanie czy w Kosowie. (PAP)

autor: Wojciech Huk

huk/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL