Gra miejska, przeprawa przez Wisłę, uruchomienie Harcerskiej Poczty Polowej i defilada harcerska - tak 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego uczczą związki harcerskie m.in. ZHP i ZHR. Od 31 lipca do 2 sierpnia odbywać się będzie w stolicy Zlot Jutro Powstanie.
W Zlocie udział weźmie ponad 2 tysiące harcerzy i harcerek. Jego celem jest podtrzymanie pamięci o historii, a także zainspirowanie uczestników do myślenia o przyszłości kraju. Zlot jest organizowany przez cztery organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego oraz Stowarzyszenie Harcerskie.
Program harcerskich obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego podzielony został na trzy filary: "Pamięć" - "poszukiwanie korzeni współczesności oraz tożsamości, identyfikacja z historią Polski i jej bohaterami"; "Przyszłość" - "podejmowanie aktywnych działań w środowisku lokalnym, inicjowanie zmian w najbliższym otoczeniu"; oraz "Przyjaźń" - realizacja hasła +szukajcie przyjaciół+ wewnątrz organizacji oraz w ruchu harcerskim, a także wśród wszystkich ludzi wokół nas" - napisali organizatorzy w materiałach prasowych.
Obchody rozpoczną się w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia, gdy ich uczestnicy przeprowadzą "Nocną Zmianę Miasta". Od godziny 21. do 3. kursować będzie specjalna linia harcerskiego tramwaju, pochodzącego z 1940 r. Na budynkach przy ulicach Nowy Świat i Świętokrzyskiej zawisną powstańcze instalacje. Na Placu Defilad pojawi się powstańczy mural, a ulicami miasta przejedzie wóz bojowy "Pantera".
Obchody rozpoczną się w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia, gdy ich uczestnicy przeprowadzą "Nocną Zmianę Miasta". Od godziny 21. do 3. kursować będzie specjalna linia harcerskiego tramwaju, pochodzącego z 1940 r. Na budynkach przy ulicach Nowy Świat i Świętokrzyskiej zawisną powstańcze instalacje. Na Placu Defilad pojawi się powstańczy mural, a ulicami miasta przejedzie wóz bojowy "Pantera".
1 sierpnia uruchomiona zostanie Harcerska Poczta Polowa. W czasie powstania harcerze pełnili służbę przenosząc przesyłki i umożliwiając warszawiakom kontakt z bliskimi. Warszawiacy ponownie będą mogli skorzystać z tej poczty - harcerze będą doręczali przesyłki za darmo w 12 punktach w obrębie miasta, m.in. na Placu Zamkowym, Rynku Starego Miasta, przy Muzeum Archeologicznym na ulicy Długiej, w Ogrodzie Saskim i na Cmentarzu Powązki Wojskowe. Uruchomione zostanie także kino podwórkowe. Na "ślepych" ścianach warszawskich kamienic wyświetlone zostaną filmy, opowiadające o powstaniu i II wojnie światowej.
Na następny dzień zaplanowano grę miejską "Nieznani bohaterowie", inspirowaną życiorysami powstańców. Uczestnicy gry będą wykonywać zadania, osadzone w realiach powstańczego życia. Gra rozpocznie się na barykadzie przy Placu Zamkowym.
Późnym wieczorem odbędzie się przeprawa przez Wisłę - najstarsi harcerze spłyną łodziami z Anina pod Most Poniatowskiego. Jak przypominają organizatorzy - w powstaniu wzięły udział harcerskie oddziały "Zośka" i "Parasol"; ich szlak bojowy zakończył się na Czerniakowie, gdzie Wisła odcięła możliwość dalszego odwrotu.
Trzeci dzień Zlotu Jutro Powstanie zostanie przeznaczony na defiladę harcerską, która przejdzie stołecznym Traktem Królewskim. Defiladę odbierać będą uczestnicy powstania warszawskiego. Ponad 3 tysiące harcerzy rozpocznie swój marsz na Placu Krasińskich i idąc ulicą Miodową, Krakowskim Przedmieściem oraz Królewską dojdzie do Placu Piłsudskiego. Po defiladzie organizatorzy Zlotu zapraszają do wspólnego kręgu, który zwieńczy harcerskie obchody 70. rocznicy wybuchu powstania.
Harcerze będą także zaangażowani w liczne zadania podczas oficjalnych uroczystości - m.in. przy pomniku "Mokotów Walczący 1944" w Parku Dreszera, przy zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, pod pomnikiem Stefana Roweckiego "Grota" w Alejach Ujazdowskich czy pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.
Będą m.in. pełnić warty honorowe, służbę medyczną czy roznosić wodę. Uruchomią również 20 przenośnych syren w godzinie "W". Uczestnicy Zlotu są także zaangażowani w akcję "Płonące Miasto" - projekt upamiętniający powstanie i jego ofiary poprzez niesienie humanitarnej pomocy cywilnym ofiarom wojny domowej w Syrii. Akcja organizowana jest we współpracy z Polską Akcją Humanitarną. (PAP)
pj/ dym/