Wanda Półtawska, lekarz psychiatra, więźniarka Ravensbrück i przyjaciółka Jana Pawła II, otrzymała w poniedziałek Złotą Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski za niebagatelny dorobek naukowy i krzewienie postawy życiowej zgodnej z nauką papieża.
Poniedziałkowa uroczystość odbyła się w Muzeum Jana Pawła II.
Krzyż Małopolski otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla regionu i przyczyniające się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Symbolika odznaki związana jest z krzyżem na Giewoncie, przy którym w 1997 r. papież powiedział do Małopolan: "Na was zawsze można liczyć".
Odznaczenie wręczyli Wandzie Półtawskiej wicemarszałkowie woj. małopolskiego Łukasz Smółka i Tomasz Urynowicz. W uroczystości uczestniczył także Dariusz Stefaniuk, wicemarszałek woj. lubelskiego (skąd pochodzi laureatka odznaczenia), który odczytał list od marszałka woj. lubelskiego Jarosława Stawiarskiego.
"Pani Doktor wielokrotnie podkreślała, że wymagając od kogoś, należy wymagać przede wszystkim od siebie. Przez długie lata swojego życia pani Doktor wymagała od siebie, przekazywała wartości, przede wszystkim wartości rodziny" – powiedział podczas uroczystości wicemarszałek woj. małopolskiego Łukasz Smółka.
Przewodnicząca Komisji Polityki Prorodzinnej i Społecznej Sejmiku Województwa Małopolskiego radna Marta Mordarska podkreśliła, że wręczenie odznaczenia "najlepszej ambasadorce Jana Pawła II" to wielki zaszczyt. Dodała, że Wanda Półtawska jest wybitnym naukowcem, znakomitym psychiatrą.
"Dom państwa Półtawskich wielokrotnie odwiedzały rodziny będące w kryzysie i ludzie potrzebujący pomocy. Tę pomoc zawsze znajdowali. (…) Pani doktor dała się poznać jako twarda, niezależna, broniąca swoich poglądów kobieta. Za to należy się od nas wszystkich ogromny szacunek i za to dziś dziękujemy" – podkreśliła.
Wanda Półtawska mówiła, że jest "realistką, praktykiem", a odznaka, którą otrzymała, jest przyznawana osobom, które zdziałały coś konkretnego. Jak powiedziała, sama angażowała się na kilku polach, m.in. medycyny oraz pomocy trudnej młodzieży, i znajdowała tam wspaniałych współpracowników.
Dodała, że jest z pokolenia, w którym pojęcie "dobra publicznego" jest bardzo ważne. "W pewnym sensie każdy dorosły, dojrzały człowiek musi być przejęty tym, co oznacza służba publiczna" – mówiła.
Podczas uroczystości Wanda Półtawska powiedziała, że mężczyźni są dopuszczeni przez Boga do aktu stworzenia, "nie ma żadnego dziecka bez ojca", a "aborcja nie jest czynem kobiecym". "Aborcja jest skutkiem działania mężczyzny. Kobieta nie może nic zrobić, by było dziecko. Kobieta nie dostała od Boga możliwości stwarzania życia" – podkreśliła.
Zauważyła, że wspaniale rozwijają się zdobycze techniki i nauki ścisłe, ale za mało człowiek myśli o tym, do czego jest przeznaczony, o tym, że ma duszę i jego zadaniem jest świadome dążenie do świętości.
"Trzeba znaleźć wymiar człowieka poza materią. Nie jesteś ciałem, masz ciało. Jesteś za to ciało odpowiedzialny, za swoje ciało i ciało wybranej kobiety" – mówiła Półtawska. Dodała, że "dziecko ma pochodzić z miłości i dla miłości".
"Mam takiego pragnienie, żeby Małopolska była pełna działaczy, którzy nie wstydzą się swojego światopoglądu, rozumiejących, jaka jest rola mężczyzny i jaka kobiety. (…) Chciałabym, żeby Małopolska szczyciła się odważnymi mężczyznami" – dodała Wanda Półtawska.
98-letnia Wanda Półtawska jest doktorem nauk medycznych, specjalistą w dziedzinie psychiatrii, działaczką pro-life. Wykładała m.in. na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II) i w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Podczas II wojny światowej jako 20-letnia dziewczyna z wyrokiem śmierci trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, na miejscu przeprowadzano na niej eksperymenty pseudomedyczne. W lat 50. poznała ks. Karola Wojtyłę, z którym się zaprzyjaźniła i blisko współpracowała, kiedy został papieżem, pozostając dla niego ekspertem w dziedzinie ochrony życia.
Odznaka Honorowa Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski jest przyznawana od 2014 r. Ma dwa stopnie złoty i srebrny, odznaczonych zostało nią kilkadziesiąt osób zasłużonych dla regionu, m.in. ks. Adam Boniecki, Kamil Stoch i Dawid Kubacki, prof. Stanisław Waltoś, prof. Franciszek Ziejka i Adam Zagajewski. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ joz/