Inne

19.08.2013 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł 106-letni Antoni Rosikoń - najstarszy polski profesor

W wieku 106 lat w Mysłowicach zmarł prof. Antoni Rosikoń - najstarszy w Polsce profesor mianowany przez prezydenta. Specjalizował się m.in. w tematyce kolejowej. Jego pogrzeb odbędzie się w sobotę w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla - podała rodzina zmarłego.

W latach 60. ubiegłego wieku prof. Rosikoń stworzył katedrę budowy kolei na wydziale budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach, był też m.in. dyrektorem Instytutu Dróg i Mostów na tej uczelni. W 1977 r. przeszedł na emeryturę, ale wykładał jeszcze do 1982 r. W maju 2011 r., gdy był już od dawna na emeryturze, został profesorem nauk technicznych. Miał wówczas 94 lata.

"Ten tytuł nadał mu prezydent Aleksander Kwaśniewski. Do śmierci ojciec był najstarszym żyjącym profesorem nominowanym przez prezydenta" - powiedział w poniedziałek PAP jego syn Andrzej.

Prof. Antoni Rosikoń był inżynierem budowy dróg i mostów, wybitnym specjalistą z zakresu szkód górniczych w infrastrukturze kolejowej. Pochodził z rodziny kolejarskiej. W 1932 r. ukończył wówczas studia na wydziale inżynierii lądowej Politechniki Warszawskiej. Tematem jego pracy był projekt linii kolejowej Łódź-Sieradz.

Prof. Antoni Rosikoń był inżynierem budowy dróg i mostów, wybitnym specjalistą z zakresu szkód górniczych w infrastrukturze kolejowej. Pochodził z rodziny kolejarskiej. W 1932 r. ukończył wówczas studia na wydziale inżynierii lądowej Politechniki Warszawskiej. Tematem jego pracy był projekt linii kolejowej Łódź-Sieradz.

Od 1931 r. pracował w Polskich Kolejach Państwowych, a równolegle prowadził badania. Skonstruował m.in. aparat do pomiarów nierówności toku szynowego i opatentował tzw. hamulec sankowy, który podtrzymywał grupy wagonów oczekujące na przetoczenie ich na tory. Po II wojnie światowej rozpoczął pracę w PKP w Katowicach. M.in. pilotował pierwszy powojenny pociąg z węglem ze Śląska do Warszawy. Później zajmował się elektryfikacją linii kolejowej Częstochowa-Katowice. W latach 60. kierował Biurem Projektów Kolejowych w Katowicach. W 2008 r. prezydent odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jak podała na swojej stronie internetowej Politechnika Śląska, dorobek inżynierski i naukowy profesora jest ogromny. Opublikował dziesiątki pozycji, w tym monografie, rozprawy, wytyczne projektowe, artykuły, referaty, podręczniki i skrypty. Jest również autorem kilku patentów. Wielokrotnie nagradzany był odznaczeniami państwowymi oraz nagrodami i dyplomami przez gremia techniczne i naukowe.

Profesor był aktywny naukowo do ostatnich dni. Z okazji swoich setnych urodzin opublikował rozprawę o obrotach podpór i przęseł mostu, pomocną w projektowaniu obiektów inżynierskich na terenach objętych szkodami górniczymi. Przed rokiem został honorowym profesorem Politechniki Śląskiej. Ostatni wykład dla studentów wygłosił przy pełnej sali w czerwcu tego roku w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach.

"Był człowiekiem wielkiego formatu w wymiarze zawodowym, naukowym i czysto ludzkim. Obdarzony przez los długim życiem, potrafił to życie wykorzystać w pełni, zgodnie ze swoją pasją inżynierską na pożytek ludzi i nauki. Ukochana praca wypełniała jego dni do samego końca. Nieustannie poszukujący, kształcący się, zawsze podążał za postępem wiedzy, sam wnosząc niemały w nią wkład. Ten wizerunek profesora, człowieka wielkiej wiedzy i ogromnego serca, pozostanie na zawsze w pamięci tych, którzy mieli szczęście znaleźć się w jego otoczeniu" - napisał na stronie internetowej politechniki jej rzecznik Paweł Doś.

Prof. Rosikoń był najstarszym mieszkańcem aglomeracji katowickiej.(PAP)

mab/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL