Stefan Jurczak, b. działacz opozycji, wicemarszałek Senatu III kadencji, zmarł nagle w sobotę w Krakowie w wieku 73 lat – poinformował PAP w niedzielę prof. Jan Widacki.
Stefan Jurczak urodził się 15 listopada 1938 w Krakowie. Po ukończeniu technikum mechanicznego pracował jako ślusarz, a następnie technolog i konstruktor w Zakładach Mechanicznych "Ponar" w Tarnowie. Od 1973 r. był pracownikiem Zakładów Przetwórstwa Hutniczego w Bochni. Przeszedł różne szczeble kariery i wykonywał różne prace - zarówno przy desce kreślarskiej, jak i w praktycznej działalności konstruktorskiej.
W 1980 zakładał NSZZ "Solidarność" w macierzystej hucie, a także współorganizował Solidarność w wielu innych zakładach w Małopolsce. Był wybierany do władz związku - pełnił funkcję przewodniczącego komisji zakładowej, członka prezydium Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego Solidarności, wiceprzewodniczącego Komisji Robotniczej Hutników w Hucie im. Tadeusza Sendzimira, wiceprzewodniczącego Zarządu Regionu Małopolska i członka Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Od 13 grudnia 1981 przez ponad rok był internowany, a w 1984 został ponownie aresztowany za działalność podziemną w strukturach Solidarności (reprezentował Region Małopolska w Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, a następnie w Krajowej Komisji Wykonawczej) i pół roku spędził w więzieniu.
W 1989 r. przewodniczył Zarządowi Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego. Zasiadał w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu, w zespole samorządu terytorialnego i organizacji społecznych. W latach 1989-95 był przewodniczącym Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność". Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" drugiej kadencji.
W latach 1991–2001 sprawował mandat senatora II i III kadencji (NSZZ "Solidarność") oraz IV kadencji (Akcja Wyborcza Solidarność). W III kadencji był wicemarszałkiem Senatu. W 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z list Bloku Senat 2001. Od 1998 do 2002 r. był radnym sejmiku małopolskiego.
W 2005 r. podpisał deklarację poparcia Partii Demokratycznej – demokraci.pl. W 2006 r. bezskutecznie ubiegał się o mandat radnego Krakowa z listy komitetu wyborczego prezydenta Jacka Majchrowskiego. W 2007 r. był jednym z inicjatorów powołania Ruchu na rzecz Demokracji, został prezesem tej organizacji. Był też członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. (PAP)
rgr/ jra/