Europa i świat po II wojnie światowej

18.03.2017

Zmarł kardynał Miloslav Vlk, prześladowany w dawnej Czechosłowacji

W wieku 84 lat w sobotę zmarł w Pradze emerytowany arcybiskup stolicy i prymas Czech kardynał Miloslav Vlk. W depeszy kondolencyjnej papież Franciszek przypomniał, że dostojnik był prześladowany w czasach komunistycznego reżimu w Czechosłowacji.

Miloslav Vlk przyjął święcenia kapłańskie w 1968 roku. Dziesięć lat później władze zabroniły mu pracy kapłańskiej. Pełnił posługę potajemnie. Pracował zaś jako czyściciel szyb oraz jako archiwista w banku.

Obowiązki duszpasterskie mógł zacząć legalnie wznowić w 1989 roku. Po tzw. aksamitnej rewolucji i upadku komunizmu z nominacji Jana Pawła II został metropolitą Pragi. Wkrótce potem polski papież mianował go kardynałem.

W latach 1993-2001 był przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Był mocno związany z Polakami i z Polską.

W ostatnich miesiącach kard. Vlk ciężko chorował.

Papież Franciszek w depeszy wystosowanej do arcybiskupa Pragi kardynała Dominika Duki napisał: "Wspominam z podziwem jego wytrwałą wierność Chrystusowi mimo pozbawienia Kościoła wolności oraz prześladowań, a także jego owocną i różnorodną działalność apostolską ożywianą przez pragnienie głoszenia świadectwa radości Ewangelii wszystkim ludziom".(PAP)

sw/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL