Polskie Państwo Podziemne

21.10.2016

Zmarł Kawaler Virtuti Militari płk Zygmunt Łabędzki "Łoś"

Płk Zygmunt Łabędzki "Łoś". Fot. PAP/A. Hrechorowicz Płk Zygmunt Łabędzki "Łoś". Fot. PAP/A. Hrechorowicz

W wieku 97 lat odszedł na wieczną wartę Prezes Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari Zygmunt Łabędzki pseudonim „Łoś” (1919–2016), żołnierz września 1939 r., członek Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej.

Zygmunt Łabędzki ukończył Kurs Dywersji (KEDYW). Uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych. Został odznaczony srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za przeprowadzenie w lipcu 1944 roku akcji niedaleko Urzędowa koło Lublina. 70-osobowy oddział partyzantów, którym dowodził, rozbił liczącą 800 żołnierzy kolumnę SS i żandarmerii niemieckiej. W potyczce zginęło 200 Niemców, 250 zostało rannych, a 350 trafiło do niewoli. Straty partyzantów były niewielkie - jeden zabity i 12 rannych. Od września 1944 r. w I Armii Wojska Polskiego, z którą dotarł do Berlina.

Po wojnie działał społecznie w organizacjach kombatanckich. Był wieloletnim członkiem Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych działającej przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Źródło: Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL