Polska po 1989 roku

29.12.2018

Zmarł prof. Jan Sandorski, poznański prawnik, specjalista m.in. prawa międzynarodowego

W wieku 78 lat zmarł prof. Jan Sandorski; poznański prawnik, specjalista prawa międzynarodowego i praw człowieka, zajmujący się również stosunkami polsko-niemieckimi. O śmierci prof. Sandorskiego poinformował w sobotę Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„W piątek, 28 grudnia zmarł nagle prof. Jan Sandorski prawnik, specjalista prawa międzynarodowego, profesor zwyczajny nauk prawnych, emerytowany pracownik Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych, Wydziału Prawa i Administracji UAM Poznań” – poinformował w sobotę za pośrednictwem mediów społecznościowych Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jan Sandorski urodził się 28 stycznia 1940 w Poznaniu. Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukończył w 1962 i w tym samym roku został pracownikiem naukowym uczelni. W 1967 roku uzyskał stopień naukowy doktora.

Na Wydziale Prawa i Administracji UAM w latach 1978-1984 pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego. Od 1982 do 1989 roku był także kierownikiem Zakładu Obrotu Międzynarodowego Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, zaś w latach 1996-1999 rektorem Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Prof. Sandorski wykładał także na uczelniach zagranicznych, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Nigerii, Słowacji, Rosji. Był uznanym w środowisku naukowym specjalistą prawa międzynarodowego, praw człowieka, oraz stosunków polsko-niemieckich.

Tytuł naukowy profesora nauk prawnych Sandorski uzyskał w 2008 roku. Był m.in. ekspertem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zasiadał również w Doradczym Komitecie Prawnym MSZ. Był ponadto doradcą polskiej delegacji na sesje Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Przyjaciół ONZ.

Prof. Sandorski był autorem ponad 100 monografii, a także artykułów i ekspertyz. W 1991 roku został jednym z laureatów zbiorowej Nagrody Naukowej Miasta Poznania za książkę "Poznański Czerwiec 1956". (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL