Holokaust

01.10.2013 aktualizacja 14.07.2016

Zmarł znany historyk Holokaustu Israel Gutman

Israel Gutman. Fot. PAP/A. Rybczyński Israel Gutman. Fot. PAP/A. Rybczyński

Znany historyk Holokaustu, uczestnik powstania w getcie warszawskim, więzień obozów koncentracyjnych Israel Gutman zmarł w poniedziałek w Jerozolimie w wieku 90 lat - poinformował we wtorek instytut Yad Vashem.

Gutman urodził się w 1923 roku w Warszawie; był członkiem żydowskiego ruchu oporu, działaczem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po upadku powstania w warszawskim getcie, podczas którego został ranny, trafił do trzech obozów koncentracyjnych: na Majdanku, Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

Po wojnie wyemigrował do Izraela, gdzie studiował historię; zrobił doktorat na temat żydowskiego ruchu oporu w getcie w Warszawie. Pracował następnie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a w latach 1975-1993 w Instytucie Yad Washem w Jerozolimie kierował międzynarodowym zespołem badającym historię Holokaustu. Był też szefem historyków tego ośrodka, a od roku 2000 doradcą Yad Vashem do spraw akademickich.

W roku 1961 był świadkiem w procesie Adolfa Eichmanna.

Gutman był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego; doradzał polskiemu rządowi w kwestiach dotyczących historii Holokaustu. W latach 2000-2012 był wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a także członkiem Komitetu Naukowo-Badawczego Muzeum Pamięci Holocaustu w USA.

Został uznany za jednego z najważniejszych historyków zajmujących się Holokaustem. Otrzymał m.in. Nagrodę Federacji Żydów Polskich.

"Uznany na świecie za jednego z najważniejszych badaczy tego okresu, profesor Gutman przyczynił się do jego poznania (...) jako świadek, historyk i nauczyciel" - powiedział dyrektor Yad Vashem Awner Szalew. (PAP)

fit/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL