W Żaganiu w sobotę 26 marca rano rozpocznęły się zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego Andrzeja Słodkowskiego o największej ucieczce z obozu jenieckiego podczas II Wojny Światowej, nazywanej "Wielką Ucieczką".
Historię tego wydarzenia odtworzą pasjonujący się historią mieszkańcy Żagania, a kluczowe sceny zostaną zarejestrowane na trenie byłego obozu jenieckiego Stalagu Luft III – poinformował PAP Robert Rewiński, rzecznik prasowy filmu „Harry – tunel do wolności”.
W nocy z 24 na 25 marca 2011 r. przypada 67. rocznica "Wielkiej Ucieczki".
Ekipa filmowa w autentycznych plenerach obozu jenieckiego Stalag Luft III nakręci sceny w replice baraku 104. W role aliantów i hitlerowców wcielą się pasjonaci z żagańskiej grupy rekonstrukcyjnej – około 20 osób.
Mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku podobne do tych z czasów wojny, mają stworzyć narzędzia budowlane i drążyć nimi tunel podobny do tego, którym uciekli jeńcy - jego początek znajdował się pod piecykiem.
„Aktorzy będą przerabiać mundury na cywilne ubrania, będą produkować fałszywe dokumenty, tworzyć i powielać mapy Europy. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja samej ucieczki” - powiedział PAP Rewiński.
Do naszych czasów nie zachowały się oryginalne zabudowania obozu (pozostały jedynie fragmenty fundamentów) ani tunel nazwany przez jego budowniczych "Harry", którym żołnierze wydostali się na wolność.
Sześć lat temu wybudowano jego replikę mierzącą około 30 m. Replikę barku wzniesiono przy udziale Brytyjczyków, którzy podczas rocznic "Wielkiej Ucieczki" odwiedzają Żagań.
Terenem dawnego Stalagu opiekuje się obecnie Muzeum Martyrologii Alianckich Więźniów Wojennych w Żaganiu.
Wielka ucieczka, o której opowiada produkcja Słodkowskiego, miała miejsce w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z brytyjskiej części Stalagu Luft III, przeznaczonego głównie dla lotników.
Po wykopaniu tunelu "Harry" tej nocy z planowanych i przygotowanych 200 jeńców tunelem wydostało się tylko 80, czterech ostatnich nad ranem złapał wartownik przy wyjściu odkrywając ucieczkę.
W wyniku zarządzonej wielkiej akcji poszukiwawczej złapano 73 kolejnych. Tylko trzem jeńcom udało się dotrzeć do Wielkiej Brytanii. Na osobisty rozkaz Hitlera 50 uciekinierów, w tym sześciu Polaków, zostało zamordowanych.
Wydarzenie nazwane "Wielką Ucieczką" doczekało się wielu publikacji i ekranizacji. Najbardziej znaną ekranizacją jest film z 1963 roku z Charlesem Bronsonem i Stevem McQueenem.
Zdjęcia do filmu pt. „Harry – tunel do wolności”, którego współproducentem jest miasto Żagań, potrwają do końca czerwca br. Premiera w sieci Discovery planowana jest na początek przyszłego roku.
Jak przekazał PAP Rewiński, zakładany budżet produkcji to 350 tys. zł.
Andrzej Karol Słodkowski jest polskim reżyserem i fotografikiem. Debiutował w 1985 r. dokumentem o społeczeństwie japońskim pt. "Relaks pod Fuji Jamą". Jest autorem scenariusza i zdjęć do filmu o Maghrebie "Samaryjska Ballada" i o ekstremalnych punktach w Europie pt. "Trzy przylądki". W latach 1986- 2000 pracował i mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Jego filmy realizowane były w 87 krajach świata. Emitowało je wiele międzynarodowych sieci telewizyjnych - między innymi Discovery Channel, Global, TSN czy CNN. (PAP)
mmd/ abe/