Złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą białostoczanie uczcili we wtorek 70. rocznicę śmierci Jakuba Szapiro - założyciela i wieloletniego prezesa Towarzystwa Esperantystów im. Zamenhofa w Białymstoku. Szapiro uważany jest za najwybitniejszego białostockiego esperantystę okresu międzywojennego. Zginął 12 lipca 1941 roku, rozstrzelany przez hitlerowców w lesie Pietrasze w Białymstoku, wraz z 3 tys. innych mieszkańców miasta.
Uroczystość złożenia kwiatów odbyła się przy tablicy upamiętniającej miejsce, gdzie mieszkał Szapiro przy ul. Lipowej w Białymstoku. Uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, władz miejskich Białegostoku, a także liczni mieszkańcy miasta.
Jak powiedziała prezes Towarzystwa Esperantystów Elżbieta Karczewska, miasto powinno pielęgnować historię mieszkańców, którzy zasłużyli się dla jego rozwoju. Według niej, do takich należał Jakub Szapiro. "To człowiek, który miał tysiące pomysłów i miał tę cechę, że potrafił pomysły zrealizować, a także inspirować do działania innych" - zauważyła.
Szapiro w okresie międzywojennym był jednym z najbardziej znanych na świecie polskich esperantystów, głównym delegatem na Polskę Światowego Związku Esperanta, twórcą licznych artykułów, przewodników turystycznych oraz podręcznika do nauki języka esperanto. Był także znanym dziennikarzem, filatelistą i animatorem teatru.
Z inicjatywy Szapiro w roku 1919 ulicy Zielonej, przy której był dom rodzinny twórcy esperanto, nadano imię Ludwika Zamenhofa, a w roku 1921 powstało w Białymstoku Towarzystwo Esperantystów im. Zamenhofa.
W Białymstoku działa też szlak "Esperanto wielu kultur", na którym m.in. znajduje się dom Szapiro. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo. Szacuje się, że biegle w tym języku porozumiewa się kilkaset tysięcy osób. (PAP)
swi/ hes/