Zaplanowane na piątek uroczyste obchody 75. rocznicy urodzin Erwina Sówki, przedstawiciela malarzy z tzw. grupy janowskiej, będą jednocześnie zakończeniem międzynarodowego Art Naif Festiwal Katowice 2011. Obchody 75 urodzin Erwina Sówki odbędą się w piątek w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. "Dalej maluję. Muszę malować. Ile tego było? Masa, może ponad trzysta. Teraz pracuję nad takim trochę mistycznym pejzażem w Nikiszu" - powiedział PAP w czwartek Erwin Sówka.
Dodał, że bardzo cieszy się z budowy nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach, bo w "końcu będzie miejsce, gdzie będzie można pokazywać wszystkie obrazy". Muzeum powstaje na terenie byłej kopalni Katowice.
„W trakcie benefisu będziemy rozmawiać z artystą na temat jego dokonań artystycznych. Planujemy też kilka niespodzianek. Specjalnie na tę okazję zaprosiliśmy kilku gości” – powiedziała PAP Paulina Stępka z Galerii Szyb Wilson w Katowicach.
Dla gości zagrają orkiestra KWK Wieczorek i zespół „Pisarski Trio”.
Erwin Sówka urodził się 18 czerwca 1936 w rodzinie górniczej, w katowickiej dzielnicy Giszowiec. W wieku 16 lat namalował jeden ze swoich pierwszych obrazów.
W czasie gdy pracował w kopalni „Giesche” dołączył do grupy górników-malarzy nieprofesjonalnych, założonej w 1946 roku przy kopalni Wieczorek w Katowicach-Janowie, przez Teofila Ociepkę - duchowego ojca grupy.
Zespół tworzyło ok. 30 malarzy-amatorów. Fenomen ich malarstwa, inspirowanego m.in. okultyzmem, został przedstawiony w filmie "Angelus" Lecha Majewskiego.
Do najwybitniejszych twórców grupy janowskiej zalicza się także m.in. Pawła i Leopolda Wróbli, Gerarda Urbanka, Pawła Stolorza, Ewalda Gawlika, Eugeniusza Bąka.
Sówka jest jednym z ostatnich żyjących członków grupy janowskiej. Jego twórczość łączy „mitologię” górniczą i elementy kultury starożytnego wschodu. Jest znany nie tylko w Polsce. Jego prace prezentowane były m.in. we Francji, Włoszech, i Chorwacji.
Art Naif Festiwal, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej został zorganizowany w Katowicach po raz czwarty. Od czerwca zaprezentowano prace artystów z ponad 30 krajów świata.
Pierwsza edycja festiwalu była poświęcona kulturze Francji, druga - kulturze i tradycji kontynentu afrykańskiego. W ubiegłym roku motywem przewodnim była kultura Mongolii. W tym roku towarzyszyły jej kubańskie rytmy, kultura i sztuka.(PAP)
ktp/ abe/