Uroczystościami pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego i Polskiego Państwa Podziemnego oraz złożeniem wieńców pod Pomnikiem Gloria Victis i Polegli-Niepokonani stolica uczci 67. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski i wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jerzy Żelaśkiewicz podpisali w poniedziałek apel do mieszkańców stolicy w związku z 67. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Zwrócili się w nim do warszawiaków o godne uczczenie rocznicy i oddanie hołdu bohaterom zrywu - żołnierzom, sanitariuszkom, harcerzom i cywilnym mieszkańcom miasta. Zaapelowali również o uczczenie minutą ciszy godziny wybuchu Powstania - przypomną o niej dźwięki syren 1 sierpnia o godz. 17.00. Podobny apel kierowany jest również do mieszkańców wszystkich większych miast.
"Mamy nadzieję, że dzięki tym wydarzeniom uda się dotrzeć zwłaszcza do świadomości młodych Polaków, dla których wydarzenia sprzed 67 lat mogą wydawać się już bardzo odległe. Liczymy również, że uroczyste obchody poprawią stan wiedzy Polaków, ponieważ jak wynika z badań OBOP datę 1 sierpnia 1944 r. z Powstaniem Warszawskim kojarzy jedynie co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Wierzymy, że ten stan rzeczy będzie ulegał poprawie" - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz na poniedziałkowej konferencji prasowej.
Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował o spokojne i godne uczczenie rocznicy wybuchu Powstania. "Powstanie było walką o godność, honor i niepodległość naszej ojczyzny" - przypomniał Ścibor-Rylski.
Obchody 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą odbywać się od 29 lipca do 6 sierpnia. Rozpoczną je uroczystości przy stołecznym Kamieniu upamiętniającym żołnierzy z oddziału AK "Żywiciel" na Żoliborzu oraz koncert Jana A.P. Kaczmarka "Spojrzenie Wolności" w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. 30 lipca Muzeum zaprosi najmłodszych na spotkanie edukacyjne "Błyskawica, kukiełki i plujka czyli jak warszawiacy radzili sobie podczas Powstania". Na wieczór tego samego dnia w Parku Wolności zaplanowano mszę św. dla warszawiaków i harcerzy. Chętni będą mogli również wziąć udział w biegu upamiętniającym rocznicę wybuchu Powstania na trasie: Konwiktorska-Bonifraterska-Miodowa-Krakowskie Przedmieście-Karowa-Wybrzeże Gdańskie-Konwiktorska.
31 lipca odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy, podczas której honorowe obywatelstwo stolicy otrzymają przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, biskup diecezji warszawsko-praskiej Henryk Hoser i aktorka Lidia Korsakówna. Wczesnym popołudniem podczas uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego zostaną wręczone odznaczenia państwowe.
Po południu Muzeum zorganizuje grę miejską dla rodzin "Warszawa - moje miasto" i spotkanie z książką Michała Rusinka "Zaklęcie na +W+". Wieczorem pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego odbędzie się msza polowa, apel poległych i widowisko "Dni Gniewu". Tego dnia rozpocznie się również IV Międzynarodowy Turniej Piłkarski o "Puchar Małego Powstańca".
Na dzień rocznicy wybuchu Powstania zaplanowano inscenizację "Marszu Mokotowa" przy pomniku "Mokotów Walczący - 1944", zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota", na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" i pod Pomnikiem Gloria Victis.
1 sierpnia odbędą się również uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego koło Sejmu, przy Pomniku Polegli Niepokonani na Woli i na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, a także koncert powstańczych piosenek na Placu Piłsudskiego oraz spektakl teatralny Michała Zadary "Awantura warszawska. Waszyngton-Moskwa-Londyn" w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Na kolejny dzień zaplanowano w Fotoplastikonie Warszawskim wernisaż zdjęć Wiesława Chrzanowskiego "Ludzie Starówki". 5 sierpnia na skwerze pamięci na Woli odbędzie się uroczystość w hołdzie cywilnym mieszkańcom dzielnicy zamordowanym podczas Powstania. Obchody zakończą się 6 sierpnia przejazdem rowerowym szlakiem pułku "Baszta" "Masa na Powstanie" oraz nocną fotograficzną grą miejską "Twoja klisza z Powstania".
Honorowy patronat nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski. Informacje o obchodach będą upowszechniane m.in. na billboardach, plakatach i ulotkach. (PAP)
akn/ hes/