Akcja plenerowa "Warszawa: moje Miasto", fotograficzna gra miejska "Twoja Klisza z Powstania" i rowerowa Masa Powstańcza to niektóre z wydarzeń towarzyszących oficjalnym obchodom 67. rocznicy zrywu, przygotowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego.
"Podczas niecodziennej akcji plenerowej +Warszawa: moje Miasto+, która odbędzie się w najbliższą niedzielę na Starym Mokotowie, warszawiacy będę mieli szansę cofnąć się w czasie do 31 lipca 1944 roku i zobaczyć jak wyglądały ulice okupacyjnej stolicy. Akcja połączona będzie w grą miejską, podczas której uczestnicy będą mieli za zadanie podążać śladami Włodka, Staśka, Romka i Tadka, czyli warszawskich urwisów, bohaterów książki Michała Rusinka +Zaklęcie na w+. Zadaniem graczy będzie m.in. rozpoznanie konspiratora i szpiega oraz odkrycie sekretnych przejść i rozwiązanie zagadek" - opowiadała PAP pomysłodawczyni akcji Anna Bosiacka z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Podczas gry będzie także okazja do przejażdżki zabytkowym autem, konnym tramwajem czy okupacyjną rikszą oraz wzięcia udziału w malowaniu powstańczego graffiti. Będzie można także zobaczyć stare mokotowskie podwórka m.in. przy ul. Narbutta, na co dzień niedostępne dla zwiedzających, gdzie zachowało się wiele śladów z okresu okupacji. Uczestnicy gry będą mogli także poznać bohaterów książki i jej autora. Będzie można również spróbować trzech smakołyków, które otrzymały największą liczbę głosów w prowadzonym na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku plebiscycie na smak kojarzący się z dawną Warszawą.
6 sierpnia Muzeum zaprasza warszawiaków do udziału w fotograficznej grze miejskiej "Twoja Klisza z Powstania". "W tym roku w ramach piątej już edycji proponujemy spacer śladami powstańczego dokumentatora walk na Starówce Wiesława Chrzanowskiego. Uczestnicy będą mogli poznać Stare Miasto z zupełnie innej perspektywy, bowiem gra odbędzie się nocą, a specjalnie przygotowane iluminacje pozwolą na nowo odkryć zakątki Starówki. Głównym zadaniem graczy będzie wskazanie lokalizacji zdjęć Powstańców, ukrytych w podświetlonych punktach. Ponadto każdy z nich będzie miał do wykonania zadanie, wprowadzające w realia wydarzeń sprzed 67 lat. Pokonując ponad 2 km trasę uczestnicy będą musieli m.in. odnaleźć mapę, odsłuchać tajny komunikat czy znaleźć tajemniczego konspiratora" - powiedziała rzeczniczka prasowa Muzeum Powstania Warszawskiego, Anna Kotonowicz.
W tym roku oprócz zdjęć, dokumentujących grę, uczestnicy będą mogli również nagrywać krótkie filmy, które wezmą udział w konkursie. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się jesienią. Tegoroczna edycja inspirowana jest twórczością Wiesława Chrzanowskiego, powstańca i reportażysty, legendarnego fotografa walk powstańczych na Starym Mieście. Podczas 63 dni Powstania wykonał kilkaset unikalnych zdjęć, które udało mu się zachować, pomimo uwięzi i tułaczki przez obozy jenieckie. Powstańcza twórczość Wiesława Chrzanowskiego będzie prezentowana na wystawie "Ludzie Starówki" czynnej od 2 sierpnia w Fotoplastikonie Warszawskim, która również może pomóc uczestnikom w rozwiązywaniu zagadek.
Chętni do udziału w grze mogą się zarejestrować na stronie: www.klisza.1944.pl. W ramach informacji zwrotnej otrzymają maila z wiadomością o dalszych szczegółach dotyczących zabawy.
Również 6 sierpnia, jednak w godzinach popołudniowych, Muzeum organizuje Masę Powstańczą, rajd rowerowy ulicami stolicy w hołdzie powstańcom warszawskim. W tym roku cykliści będą podążać szlakiem pułku "Baszta", głównie przez teren Mokotowa i miejsca związane z walkami pułku. W wybranych punktach przejazdu ich historię opowiadać będzie varsavianista Jerzy S. Majewski. Zainteresowani mogą zgłosić chęć udziału do 3 sierpnia pod adresem www.1944.pl/rejestracja. W odpowiedzi otrzymają informację zwrotną z potwierdzeniem uczestnictwa. W dniu startu będzie jeszcze czekało 250 rezerwowych miejsc, dla osób, które nie zdążyły się zgłosić wcześniej. Uczestnicy, którzy stawią się w Muzeum Powstania Warszawskiego tego dnia między 13 a 16.45 w punkcie rejestracyjnym, będą mogli wziąć udział w Masie. Każdy z cyklistów otrzyma specjalną koszulkę.
Szczegółowe informacje są dostępne na www.1944.pl. (PAP)
akn/ ls/