W Poznaniu w sobotę odbył się festyn z okazji 292. rocznicy przybycia osadników z Bambergu. Można było m.in. spróbować poznańskich potraw, sfotografować się z ubranymi w tradycyjne stroje Bamberkami oraz uczestniczyć w konkursach i zabawach. Święto Bambrów zorganizowano po raz szesnasty. Odczytany został fragment kontraktu zawartego w 1719 roku między przybyłymi na zaproszenie miasta rolnikami z Bambergu a rajcami Poznania.
Chwilą ciszy upamiętniono zmarłą na początku roku prof. Marię Paradowską, która była prezesem Towarzystwa Bambrów Poznańskich (TBP), organizatora festynu. Profesor krzewiła wiedzę o Bambrach i współorganizowała poświęcone im muzeum.
Towarzystwo co roku przyznaje "Złote Bamberki". W tym roku wyróżnienie to po raz pierwszy trafiło do osób spoza Polski: do naukowca i pisarza dr Gerharda Krischkera, który od wielu lat prowadzi w Bambergu badania nad migracją zarobkową bawarskich chłopów oraz do Marlis i Michaela Niedermaierów, przedstawicieli Towarzystwa Ogrodników w Bambergu.
"Gerhard (Krischker - PAP) jest ojcem odnowy Bambrów. To on wiele lat temu tu przybył, szukał śladów imigracji z Bambergu do nas i tak odżyła idea towarzystwa i naszych świąt" - powiedział reprezentujący TBP Juliusz Kubel.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii, przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach (obecnie dzielnicach miasta) zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy.
Osadnicy dość szybko zasymilowali się z miejscową ludnością. Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami, obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część społeczeństwa Poznania.
W 2009 roku TBP odebrało Europejską Nagrodę Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski za projekty promujące aktywne obywatelstwo w UE. PE docenił starania Towarzystwa na rzecz integracji lokalnych społeczności. (PAP)
rpo/ amac/