Msza św. w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku oraz złożenie kwiatów przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej – to główne uroczystości, jakie odbędą się 31 sierpnia w Gdańsku z okazji 31. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Organizatorami rocznicowych uroczystości są Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Zarząd Regionu Gdańskiego „S”, wojewoda i marszałek pomorski, miasto Gdańsk oraz Europejskie Centrum Solidarności.
Z grona polityków władze krajowe Solidarności zapraszają na uroczystości prezydenta Bronisława Komorowskiego, marszałków Sejmu i Senatu Grzegorza Schetynę i Bogdana Borusewicza, premiera Donalda Tuska.
Wśród zaproszonych są także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz byli szefowie "S": Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek.
Zarząd Regionu Gdańskiego "S" wystosowuje zaproszenia m.in. do sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych oraz parlamentarzystów z Pomorza.
„31 sierpnia to jest święto państwowe i dlatego zapraszamy przedstawicieli władz centralnych. Nie widzę powodu, aby oficjalnie zapraszać liderów partii politycznych; (partia) to nie jest żadna instytucja państwowa. I nie wynika to z żadnych obaw, że jest kampania wyborcza” - powiedział w środę PAP przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda. Podkreślił, że nie oznacza to, iż szefowie partii politycznych nie mogą przyjechać, by wziąć udział w obchodach.
Nabożeństwo w kościele św. Brygidy odprawi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Po mszy jej uczestnicy przejdą ulicami miasta na plac Solidarności, gdzie przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej złożone zostaną kwiaty i wieńce. Zaplanowano także kilka przemówień, w tym m.in. lidera Solidarności.
Ostatnim punktem obchodów będzie otwarcie wystawy w dawnej sali BHP Stoczni Gdańskiej poświęconej 30. rocznicy I krajowego zjazdu NSZZ "Solidarność". Ekspozycję współprzygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
W ramach obchodów 31. rocznicy Sierpnia’80 akcję kulturalno-edukacyjną pod hasłem „Zrozumieć sierpień” w trzech dzielnicach Gdańska przygotowuje Europejskie Centrum Solidarności, we współpracy m.in. z miejscowymi organizacjami pozarządowymi i domami kultury. W programie projektu są m.in. wystawy plenerowe, pokazy filmów, koncerty lokalnych artystów, warsztaty street art, zabawy edukacyjne dla dzieci oraz gry miejskie.
„+Solidarność+ była nowym ruchem wolnościowym w Europie, którego ambicje dobrze opisuje dziś hasło +Myśl uniwersalnie, działaj lokalnie+. Swoimi działaniami chcemy dotrzeć do mniejszych społeczności lokalnych oraz do tych, którzy w codziennym działaniu prezentują postawę solidarną. Stawiamy na szeroko rozumianą edukację, realizowaną od podstaw i to nie tylko w szkołach, ale właśnie w najbliższym otoczeniu – wyjaśnił dyrektor ECS Basil Kerski.
Projekt „Zrozumieć sierpień” odbędzie się w Nowym Porcie (12-14 sierpnia), Brzeźnie (19-21 sierpnia) oraz Stogach (26-28 sierpnia).
Podpisanie porozumień w Gdańsku 31 sierpnia 1980 roku między komisją rządową a Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym doprowadziło do powstania Solidarności - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. Porozumienia te stały się jednocześnie początkiem przemian, które ostatecznie w 1989 roku doprowadziły do obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
Robert Pietrzak (PAP)
rop/ la/ ura/