2011-04-16 (PAP) - Pięćdziesiąt fotografii autorstwa fotografa-amatora Artura Górskiego, przedstawiających budynki o konstrukcji szkieletowej, znalazło się wystawie "Dwory i pałace szkieletowe w Polsce", którą można oglądać w Muzeum Sztuki Mieszczańskiej we Wrocławiu. Na zdjęciach uwieczniono budynki z różnych okresów i różnej skali, m.in. urokliwe dworki i skomplikowane założenia pałacowe.
"Drewniana architektura szkieletowa sięga swą genezą czasów przedhistorycznych. Z okresu Cesarstwa Rzymskiego wywodzi się jej najbardziej rozwinięty typ - konstrukcja ryglowa. W średniowieczu rozprzestrzeniła się ona na całą Europę. W Polsce szczególnie popularna jest w zachodnich regionach kraju" - poinformowała PAP w sobotę rzeczniczka prasowa wrocławskiego Muzeum Miejskiego Ewa Pluta.
Najwięcej rezydencji szkieletowych pochodzi z XVIII w. - dwory szlacheckie i mieszczańskie lub dwory w majątkach kościelnych. Ten typ architektury często nazywany jest murem pruskim lub szachulcem, jest to jednak tylko jeden z typów konstrukcji szkieletowych.
Zdjęcia do wystawy były robione w latach 2005-2010, kiedy to zajmujący się inwentaryzacją zabytków fotograf-amator Artur Górski i jego żona Hanna przemierzali Śląsk, Wielkopolskę, Pomorze Zachodnie i Pomorze Gdańskie. "Nie było to łatwym zadaniem, ponieważ konstrukcja szkieletowa nie zawsze jest czytelna. Np. w Wielkopolsce, od razu po wybudowaniu, budowle kryte były tynkiem, aby z zewnątrz nie różniły się od typowych dworów z okolicy" - tłumaczyła rzeczniczka.
Wystawę uzupełniają cztery modele - pałacu w Pruszowicach na Dolnym Śląsku, dworu w Studzieńcu w Wielkopolsce, dworu w Sulikowie na Pomorzu Zachodnim oraz dworu w Salinie na Pomorzu Gdańskim.
Wystawa będzie czynna do 8 maja.(PAP)
mic/ je/