Średniowiecze

21.06.2013 aktualizacja 18.07.2016

1 lipca ponowne odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w Zakopanem

1 lipca odrestaurowany pomnik Grunwaldzki zostanie odsłonięty w Zakopanem w miejscu gdzie stał przed II wojną światową. W trakcie renowacji monumentu odkryto dwie kapsuły czasu z 1910 i 1948 roku, które razem z nową kapsułą, zostaną ponownie wmurowane w cokół.

„Podczas ponownego odsłonięcia pomnika zabytkowe kapsuły oraz nowy pojemnik z przesłaniem dla potomnych zostaną wmurowane w cokół monumentu. Chcemy obok pomnika ustawić tablice na której będą wyeksponowane wszystkie trzy kopie tekstów z kapsuł” – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa wydziału kultury zakopiańskiego magistratu Joanna Staszak.

W kapsule datowanej na 23 sierpnia 1911 r. odnaleziono akt erekcyjny pomnika z opisem historii jego powstania. W drugiej kapsule z 1948 r. znalazł się opis przeniesienia pomnika do parku miejskiego i o jego przechowywaniu podczas II wojny światowej. Obydwa dokumenty zamknięte w metalowych tubach zachowane są w doskonałym stanie.

Zakopiański pomnik Grunwaldzki to granitowa kolumna usadowiona na wysokim stopniowanym cokole. Na jej szczycie stoi odlane z brązu popiersie Władysława Jagiełły. U podstawy kolumny jest napis „Pogromcy krzyżaków, lud góralski. 1410-1910”.

„W nowej kapsule czasu znajdzie się pergamin, na którym napisano m.in. o wizycie papieża Jana Pawła II w Zakopanem” – powiedziała Staszak.

Zakopiański pomnik Grunwaldzki to granitowa kolumna usadowiona na wysokim stopniowanym cokole. Na jej szczycie stoi odlane z brązu popiersie Władysława Jagiełły. U podstawy kolumny jest napis „Pogromcy krzyżaków, lud góralski. 1410-1910”. Na stopniach cokołu przedstawiono brązową postać młodego górala spoglądającego na popiersie Jagiełły.

Pomnik Grunwaldzki w Zakopanem powstał z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem z inicjatyw prezesa Związku Górali Franciszka Pawlicy. Monument odsłonięto w 1911 roku na zakopiańskim rynku, obecnym Placu Niepodległości. Projekt pomnika wykonał znany zakopiański artysta Wojciech Brzega, a materiały na jego budowę, czyli tatrzański granit ufundował hr. Władysław Zamoyski.

W 1925 r. u podstawy pomnika powstała tablica upamiętniająca Nieznanego Żołnierza. W czasie II wojny światowej pomnik z rozkazu okupujących Zakopane Niemców został rozebrany. Jego elementy były przez czas wojny przechowywane w domu kilku zakopiańskich gazdów. W czerwcu 1948 pomnik został ponownie ustawiony, ale już w innym miejscu – w parku miejskim. Na placu gdzie dawniej stał monument powstał Plac Wolności z pomnikiem ku czci Armii Czerwonej, gdzie pochowano szczątki żołnierzy radzieckich. W 1990 r. szczątki przeniesiono na miejscowy cmentarz.

1 lipca pomnik Grunwaldzki zostanie ponownie odsłonięty na pierwotnym miejscu. Całe otoczenie monumentu czyli Plac Niepodległości wraz z przyległym parkiem zostało odrestaurowane m.in. dzięki funduszom unijnym. (PAP)

szb/ ula/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL