Sympozjum naukowe, konkurs piosenki żydowskiej i nabożeństwo z udziałem prymasa i naczelnego rabina Polski złożą się na obchody 16 i 17 stycznia w Gnieźnie XXIII Dnia Judaizmu.
Gniezno jest pierwszy raz gospodarzem oficjalnych obchodów Dnia Judaizmu w polskim Kościele.
Hasłem tegorocznej edycji są słowa z Księgi Wyjścia "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować". Oficjalne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbywać się w tym roku będą pierwszy raz w dwóch miastach: w Poznaniu i w Gnieźnie.
Na konferencji prasowej w piątek w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak podkreślił, że Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa.
"Cieszę się, że możemy w Gnieźnie po raz pierwszy gościć ogólnopolski Dzień Judaizmu. On ma pomóc nam, katolikom, w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz w pogłębieniu świadomości, jak uczył nas Jan Paweł II, że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa czymś zewnętrznym, ale wewnętrznym. Nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do każdej innej religii" – powiedział prymas.
"Za naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem powtórzę, że Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to nie jest dzień dialogu, on jest przede wszystkim związany z modlitwą i refleksją nad związkami obu religii. Oczywiste jest jednak, że każda nasza wspólna modlitwa, każda refleksja, każdy udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych związanych z Dniem Judaizmu temu dialogowi będzie służył" – dodał.
Prymas zauważył, że Dzień Judaizmu w tym roku przypada w szczególnym czasie, bo poprzedzać będzie 75-lecie wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
W ramach obchodów w Gnieźnie zaplanowano m.in. sympozjum "Znaczenie dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie" z udziałem naukowców z ośrodków naukowych z całego kraju oraz przedstawicieli gmin żydowskich.
"Dzień świąteczny to nie tylko dzień wolny, w którym odzyskujemy siły, dzień ważny dla jedności rodziny, ale to dzień święty. My mamy z tym dziś dużą trudność. Może warto, widząc korzenie dnia świątecznego w judaizmie, i widząc, jak przeżywa je chrześcijaństwo, przypomnieć sobie, co to znaczy: +abyś dzień święty święcił+" – powiedział prymas.
W Gnieźnie 16 stycznia odbędzie się nabożeństwo Słowa Bożego z udziałem prymasa Polski i naczelnego rabina Polski. Tego samego dnia zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa, która upamiętni gnieźnieńskich Żydów i wszystkie ofiary Zagłady.
W programie znalazło się też m.in. spotkanie panelowe "Śladami Żydów Gnieźnieńskich" i Ogólnopolski Konkurs Piosenki Żydowskiej i Autorów Żydowskich. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 17 stycznia. (PAP)
Autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ joz/