Muzeum Fabryki w Łodzi, dokumentujące historię zakładów należących do tekstylnego imperium XIX-wiecznego fabrykanta Izraela Poznańskiego, obchodzi siódme urodziny. W ub. roku placówkę odwiedziło 19 tys. osób, a w warsztatach i lekcjach muzealnych wzięło udział 14,5 tys. osób.
Od niedzieli w muzeum będzie można oglądać fragment włóczkowej kreacji, która latem ub. roku zdobiła lokomotywę ustawioną na rynku łódzkiej Manufaktury w ramach obchodów Roku Tuwima. Szydełkowy strój stworzyła znana artystka street artu Agata "Olek" Oleksiak, a jego fragment to prezent urodzinowy dla Muzeum Fabryki od Stowarzyszenia Łódź Filmowa - poinformowała PAP rzeczniczka Manufaktury Joanna Berlińska.
Interaktywne Muzeum Fabryki powstało w zabytkowych, zrewitalizowanych budynkach XIX-wiecznej fabryki. Ma upamiętniać historię zakładów włókienniczych, znajdujących się niegdyś na tym terenie. Głównym punktem ekspozycji jest multimedialna i interaktywna wystawa o powierzchni około 400 m kw. zaprojektowana przez Mirosława Nizio, znanego z projektu Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zwiedzający mogą tu poznać historię fabryki Izraela Poznańskiego od momentu jej powstania aż do likwidacji, technikę produkcji tkanin bawełnianych czy dowiedzieć się, jak wyglądała praca robotników w fabryce. Zobaczyć można także cztery pracujące zabytkowe krosna. 140-letnie maszyny nazywane są pieszczotliwie przez przewodników muzealnych "Stefanem", "Mietkiem", "Dolores" i "Ziutą".
Wśród eksponatów znaleźć można oryginalną cegłę wydobytą z bramy wejściowej i sygnowaną monogramem Poznańskiego czy zegar z portierni. W muzealnej "Pamiątkarni" można też znaleźć nietypowe łódzkie pamiątki.
Muzeum Fabryki to również liczne wystawy czasowe. W 2013 roku prezentowane były tu m.in. "Fabryczne ścieżki kultury – oczami łódzkich artystów", czyli wystawa wieńcząca plener artystyczny oraz "Kultura dla robotnika?" - ekspozycja opisująca inicjatywy sportowe i kulturalne w dawnej fabryce Poznańskiego.
Muzeum przygotowuje również propozycje dla pasjonatów historii lokalnej. Każdego miesiąca odbywają się tu spotkania historyczne i literackie promujące wiedzę o regionie łódzkim. Ich uczestnicy mogą spotkać się ze znanymi osobami związanymi z miastem, a także z autorami publikacji o Łodzi.
W placówce organizowane są również liczne wydarzenia edukacyjne. Ich celem jest przekazywanie wiedzy dotyczącej tradycji regionu, umacnianie tożsamości z miastem, a także nauczanie o zawodach włókienniczych czy produkcji tkanin. W 2013 roku w warsztatach i lekcjach muzealnych wzięło udział niemal 14,5 tys. osób, a placówkę odwiedziło 19 tys. zwiedzających.
Muzeum od 2008 roku ma także swój internetowy odpowiednik, tzw. Wirtualną Fabrykę, czyli rozbudowaną animację komputerową przedstawiająca cały kompleks pofabrycznych budynków. Z kolei w 2012 roku zainaugurowano w nim działalność "Fabryki po godzinach" - nowej przestrzeni dla wydarzeń edukacyjnych, artystycznych i kulturalnych. To tu organizowane są m.in. wieczory z tangiem czy cieszące się dużym zainteresowaniem SWAPy modowe. (PAP)
szu/ drag/