27 zespołów stanie w konkursowe szranki 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, jednego z głównych wydarzeń rozpoczynającego się 24 lipca 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej – podali w poniedziałek organizatorzy Tygodnia z bielskiego Regionalnego Ośrodka Kultury.
„Festiwal Folkloru Górali Polskich, który zawsze odbywa się w Żywcu, jest prestiżowym konkursem. W amfiteatrze Pod Grojcem przed jurorami swoje programy zaprezentuje 27 zespołów. Widzowie zobaczą widowiska ukazujące dawne obrzędy i tradycje, takie jak zabawy ostatkowe kobiet w karczmie, stawianie mojki, zielone świątki, czy wesela. W kategoriach kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków, instrumentalistów i mistrzów z uczniami organizatorzy odnotowali natomiast imponującą liczbę zgłoszeń: ok. 170. Prezentacje będzie można oglądać na rynku w Żywcu” – powiedziała rzecznik Tygodnia Kultury Beskidzkiej (TKB) Katarzyna Dąbek.
Wykonawcy będą się ubiegali o laury, którymi są złote, srebrne i brązowe Żywieckie Serca. Dzięki wsparciu ministerstwa kultury pula nagród będzie rekordowa. Wyniesie 100 tys. zł.
Występy festiwalowe rozpoczną się 24 lipca. Potrwają pięć dni. „Laureatów poznamy podczas koncertu finałowego, 1 sierpnia” – dodała Dąbek.
Po ogłoszeniu wyników kapele: Wałasi z Beskidu Śląskiego, 9Siył z Podhala i Skład Niearchaiczny z Beskidu Żywieckiego, połączą swoje siły w projekcie „Muzyka gór”.
„Artyści starszego i młodszego pokolenia – od uznanych mistrzów z ogromnym dorobkiem twórczym, po młodych wykonawców, świadomie i z szacunkiem podchodzących do muzyki swoich przodków – poprzez indywidualny, wirtuozerski styl gry na dudach żywieckich, gajdach beskidzkich, podhalańskiej kozie, a także instrumentach pasterskich, złóbcokach, skrzypcach i basach, ukażą z jednej strony odrębność i niepowtarzalność tych regionów, a z drugiej to, co je łączy i świadczy o ich wspólnych muzycznych korzeniach” – wyjaśnił Przemysław Ficek, muzyk Składu Niearchaicznego.
Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się będzie tradycyjnie także na pozostałych arenach: w Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. Odbędą się Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, Festyn Istebniański i Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu.
Organizowane naprzemiennie w Żywcu i Wiśle Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne, które gromadziły zespoły z różnych zakątków świata, w tym roku nie odbędą się ze względu na panującą sytuację epidemiczną.
Tegoroczny TKB potrwa do 1 sierpnia.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Po raz pierwszy odbył się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/