350 lat temu do Wigier na Suwalszczyźnie przybyli ojcowie z zakonu kamedułów. We wtorek w klasztorze pokamedulskim w Wigrach (Podlaskie) rozpoczęły się uroczystości otwarcia roku jubileuszowego.
W 1667 roku król Jan II Kazimierz Waza ufundował zakonnikom erem w Wigrach. Rok później kameduli przybyli do Wigier. W latach 1694-1745 wybudowali klasztor. Był to wówczas najbogatszy klasztor w Polsce.
"Kameduli wyzwalali się tutaj od obojętności, strachu i lęku. Myślę, że Wigry stają się takim miejscem, gdzie człowiek może spotkać się z Bogiem i nawiązać wspaniałe relacje z innym człowiekiem" - powiedział podczas uroczystości biskup ełcki Jerzy Mazur.
W klasztorze zorganizowano we wtorek konferencję poświęconą dziedzictwu kamedułów. W południe biskup Jerzy Mazur odprawił w Wigrach mszę świętą, a potem poświęcił dwa wyremontowane obiekty klasztoru: Dom Królewski i Kaplicę Kanclerską. Remont kosztował 13,9 mln zł. Prawie 10 mln zł to dotacja unijna z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.
"Cały ten rok jubileuszowy będzie nawiązywał do ojców kamedułów. Chcemy pokazać ich tradycje i życie, to wszystko, co tutaj przywieźli i jak żyli, od kuchni po modlitwę i pracę" - powiedział ks. Jacek Nogowski, dyrektor Wigierskiego Areopagu Nowej Ewangelizacji.
Obecnie klasztor pokamedulski to zespół obiektów takich jak: kościół parafialny, refektarz z bramą wjazdową, Dom Furtiana, Wieża Schodowa, Dom Królewski, Kaplica Kanclerska, 17 eremów i mury obronne. Obiekt należy do kościoła. Od 7 lat prowadzi go Fundacja Wigry Pro.
W 1999 roku w klasztorze w Wigrach odpoczywał papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski. Papież oddał się w klasztorze modlitwie oraz podziwiał piękne widoki jeziora Wigry. Wigierski krajobraz wraz z klasztorem jest jednym z najpiękniejszych w północno-wschodniej Polsce.
Klasztor w Wigrach został wybudowany w latach 1694-1745 przez zakon kamedułów. W 1796 r. zaborcze władze pruskie skonfiskowały dobra zakonne. Klasztor został zniszczony w czasie II wojny światowej; ocalał tylko zabytkowy kościół. Zabudowania klasztorne zostały odbudowane przez państwo po wojnie.
Obiekty należą do kurii w Ełku. W 2009 r. kuria ełcka postanowiła sama prowadzić w Wigrach działalność kulturalną przejmując w 2011 r. Dom Pracy Twórczej prowadzony przez ministerstwo kultury od 1975 roku. Od 1 maja 2011 roku obiektem opiekuje się Fundacja Wigry Pro.(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ krap/