Metropolita katowicki abp Adrian Galbas po raz pierwszy przywdział w niedzielę paliusz – część stroju liturgicznego, symbolizującą więź metropolity z papieżem oraz władzę, jaką sprawuje w jedności z Kościołem Rzymu.
Uroczystego nałożenia metropolicie paliusza dokonał w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi, który w odczytanej przez bp. Marka Szkudłę homilii podkreślał związaną z tym odpowiedzialność.
„Niektórzy mogą myśleć, że arcybiskup Adrian zyskuje szerszą władzę nad ludźmi i rzeczami, podczas gdy w rzeczywistości bycie metropolitą wymaga od niego jeszcze większego zaangażowania i hojności” – wskazał nuncjusz apostolski, zauważając, iż władzy biskupiej nie należy postrzegać w ziemski, egoistyczny sposób.
„Jak przypomniał nam papież Franciszek, paliusz nie powinien być postrzegany jako insygnium ziemskiej władzy lub powód do chluby, lecz jako +znak, że pasterze żyją nie dla siebie, ale dla owiec; jest to znak, że aby posiadać życie, trzeba je stracić, dać je+” - tłumaczył abp Antonio Guido Filipazzi.
„Paliusz metropolity katowickiego powinien nam wszystkim przypominać: mieć władzę to nie znaczy ani panoszyć się, ani być uległym, ale pomagać wzrastać w prawdzie i miłości” – wskazał nuncjusz.
Paliusz to część stroju liturgicznego papieża i metropolitów - wełniany pas o szerokości kilku centymetrów, ozdobiony sześcioma czarnymi równoramiennymi krzyżami, zakończony czarnymi, jedwabnymi fragmentami. Zakłada się go na ornat, na ramiona, i opuszcza końcami na piersi i plecy. Obrzęd nałożenia paliusza wskazuje na specjalną więź metropolitów z następcą św. Piotra - papieżem, a w konsekwencji z samym Piotrem.
„Ten dzień jest dla mnie także chwilą szczególnego związku z Kościołem, którego częścią jest nasza metropolia katowicka. Wyobrażam sobie, że istnieje jeden wielki paliusz, który oplata cały Kościół. Paliusz, który łączy papieża z każdą metropolią, a poprzez nią z każdym biskupem, a poprzez niego z każdą i z każdym, kto jest w Kościele” – dziękował w niedzielę abp Adrian Galbas.
„W ten sposób wszyscy jesteśmy spleceni jedną wiarą, jedną nadzieją i jedną miłością, jedną wspólnotą. Chciałbym, aby wszyscy wierni diecezji gliwickiej, opolskiej i archidiecezji katowickiej, czyli naszej metropolii, zawsze tak się czuli, by byli żywą i twórczą częścią Kościoła katolickiego; by kochali Kościół miłością szczerą i czystą, by byli w jedności ze sobą i z papieżem” – mówił metropolita katowicki.
W swojej homilii nuncjusz apostolski w Polsce zwrócił uwagę, iż uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata oraz nałożenie paliusza na abp. Adriana Galbasa „ukazują naturę i sposób sprawowania władzy, którą na różne sposoby wszyscy musimy także sprawować”.
„Obecnie na świecie mamy do czynienia z kryzysem autorytetu, który często nie jest właściwie rozumiany i prawidłowo sprawowany nawet we wspólnocie Kościoła. Z jednej strony mamy do czynienia z arogancją, która nie szanuje godności i wolności osób, a także nie działa według prawdy, sprawiedliwości i miłości. Z drugiej strony istnieje relatywizm, niedbałość, słabość i brak odwagi ze strony tych, którzy powinni sprawować władzę w różnych sferach i na różnych poziomach funkcjonowania Kościoła i świata” – zauważył abp Filipazzi.
Podkreślił, że boski autorytet zawsze ma na celu pełne dobro człowieka i jest całkowicie bezinteresowny. „Co więcej, samo słowo +autorytet+ wywodzi się od łacińskiego czasownika augere, oznaczającego +sprawić, by wzrastał+. To jest prawdziwy autorytet! Czyli taki, który sprawia, że poprzez modlitwę, polecenie, przykład, słowo, a nawet upomnienie i karę od tego, który ów autorytet posiada, wzrastają ludzie powierzeni jego odpowiedzialności” – tłumaczył hierarcha.
Zwyczajowo paliusz jest wręczany w Rzymie wszystkim metropolitom mianowanym w ciągu ostatniego roku w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła. Abp Adrian Galbas otrzymał paliusz 29 czerwca 2023 r. Do 2015 r. uroczystość jego nałożenia odbywała się wyłącznie w Rzymie; papież Franciszek zmienił ten zwyczaj, aby podkreślić więź metropolity z Kościołem lokalnym. W Katowicach obrzęd nałożenia paliusza odbył się w niedzielę po raz pierwszy.
Paliusz to znak więzi metropolity z następcą św. Piotra oraz władzy, którą sprawuje w jedności z Kościołem Rzymu. Metropolita ma prawo noszenia paliusza na terenie diecezji należących do metropolii. W skład metropolii katowickiej wchodzą: archidiecezja katowicka oraz diecezje gliwicka i opolska.
Ingres abp. Adriana Galbasa do katowickiej katedry odbył się w czerwcu tego roku, po przejściu na emeryturę wcześniejszego metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Od grudnia 2021 r. abp Galbas pełnił funkcję koadiutora archidiecezji katowickiej, z prawem następstwa na urzędzie metropolity. Posługę koadiutora rozpoczął 5 lutego ub. roku. Adrian Galbas jest siódmym z kolei biskupem katowickim w prawie stuletniej historii tamtejszego Kościoła lokalnego.(PAP)
mab/ pad/