Niech 25-lecie powstania diecezji warszawsko-praskiej będzie źródłem nadziei, żeby to, co zostało zaczęte, było kontynuowane jeszcze w lepszy sposób - powiedział abp Henryk Hoser podczas mszy św. dziękczynnej z okazji jubileuszu 25-lecia diecezji.
Uroczystej mszy św. jubileuszowej w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana na warszawskiej Pradze przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a wraz z nim wszyscy biskupi warszawscy.
25 lat temu dokonano nowego podziału administracyjnego Kościoła katolickiego w Polsce na mocy bulli Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus" i powołano 13 nowych diecezji, w tym diecezja warszawsko-praska, a osiem dotychczasowych podniesiono do rangi archidiecezji.
Abp Hoser w wygłoszonej w sobotę homilii podkreślił, że diecezja warszawsko-praska została ustanowia 25 marca 1992 roku, tak jak i inne, przede wszystkim - jak mówił - "z troski o lepsze owoce pracy duszpasterskiej".
Pokłosie 25 minionych lat "jest bogate" - wskazał abp Hoser, wymieniając niektóre z licznych dzieł powstałych w diecezji. Wskazał na rozwój sieci parafialnych, która ze 123 wzrosła do 184, powołanie wyższego seminarium duchownego na warszawskim Tarchominie, wybudowanie 51 nowych kościołów, rosnącą liczbę wiernych włączających się we wciąż rozwijające się dzieła, a także w powstanie i rozwój mediów katolickich na terenie diecezji.
Ważnym wydarzeniem - jak podkreślił abp Hoser - była diecezjalna peregrynacja obrazu Matki Bożej Fatimskiej w 1996 roku.
Wydarzeniem historycznym - jak zaznaczył abp Hoser - było przeprowadzenie synodu diecezjalnego w latach 1998-2000, a jego owocem są "statuty diecezjalne i konstytucja nowej diecezji, będąca punktem odniesienia podejmowanych inicjatyw".
Kolejnym historycznym wydarzeniem - jak przypomniał arcybiskup - była wizyta papieża Jana Pawła II w katedrze praskiej i na cmentarzu Bitwy Warszawskiej. "Padły wtedy jakże zobowiązujące słowa: +Na nową diecezję warszawsko-praską Opatrzność Boża nie nakłada dzisiaj obowiązku podtrzymywania pamięci tego wielkiego wydarzenia w dziejach naszego narodu i całej Europie, jakie miało miejsce po drugiej stronie Warszawy. To był Cud nad Wisłą+" - przypomniał abp Hoser.
"Osiągniecia 25-lecia diecezji warszawsko-praskiej to działania wszystkich duszpasterzy, osób konsekrowanych, członków różnych ruchów i wspólnot katolickich - dzieci, młodzieży i dorosłych" - podkreślił abp Hoser. Dodał, że ogromny wkład mają chorzy i cierpiący, a zwłaszcza ich ofiara i modlitwa wyprasza łaski Boże.
W ocenie abp. Hosera wiele dokonań nie byłoby możliwe bez współpracy i współdziałania z władzami świeckimi - państwowych i samorządowych.
"Bulla papieska była aktem największej w historii reorganizacji Kościoła, jaka miała miejsce w Polsce" - podkreślił abp Hoser. Dodał, że uzasadnieniem tak doniosłej reorganizacji są słowa papieża Jana Pawła II: "Aby w każdej diecezji istota Kościoła stała się bardziej przejrzysta, a także, aby biskup mógł stosownie i skutecznie wypełniać wszystkie swoje obowiązki, które wymagają potrzeby religijne, duchowe i moralne oraz kulturalne, dokonujące się w dzisiejszych czasach".
Zdaniem arcybiskupa, w ten sposób została ukazana zasadność wprowadzonej zmiany, tłumacząca się istotnymi potrzebami Kościoła i świata. "Diecezja jest Kościołem lokalnym. Kościół lokalny jest bowiem wspólnotą wiernych chrześcijan w jedności wiary z ich biskupem. Kościoły lokalne istnieją organicznie w Kościele powszechnym i wyrażają jego istotę" - mówił abp Hoser.
Mszę św. zwieńczył specjalny akt zawierzenia diecezji warszawsko-praskiej Bożemu Miłosierdziu.
W uroczystej mszy św. jubileuszowej - oprócz biskupów warszawskich - uczestniczyli m.in. zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce abp Sawa, biskup płocki Piotr Libera, duchowieństwo, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz licznie zgromadzeni wierni.
Przed nowym podziałem administracyjnym polskiego Kościoła było w nim pięć archidiecezji i automatycznie pięć metropolii i 22 diecezje, w sumie 27 jednostek organizacyjnych. Na mocy bulli Jana Pawła II "Totus, Tuus Poloniae Populus" ich liczba wzrosła. Obecnie mamy 13 metropolii (przybyło osiem nowych) i 41 diecezji, łącznie z ordynariatem polowym.
Stanisław Karnacewicz (PAP)
skz/ mag/