Święte jest życie każdego człowieka, od chwili jego zaistnienia - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Zakopanem podczas wtorkowej gali wręczenia mu tytułu Człowieka Roku 2017 "Tygodnika Solidarność".
"Niedawno udało mi się dotrzeć do jądra tego, co znaczy solidarność i co paradoksalnie wiąże się z tym, co dla nas wszystkich ludzi jest oczywiste, że święte jest życie każdego człowieka od chwili jego zaistnienia i że nie może być inaczej, jak być stróżem życia drugiego człowieka" – mówił metropolita krakowski, odbierając wyróżnienie.
Zostało ono przyznane abp Jędraszewskiemu za to, że publicznie upomniał się do prawa do wolnej niedzieli i stawał w obronie życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.
"Żyjemy dla kogoś. Jeżeli tego się nie zaakceptuje, to fundament traci podstawa naszego człowieczeństwa, także wszelkie racje solidarności. Zrozumieć solidarność, to zrozumieć to, co się dzieje z nami od chwili poczęcia" – mówił metropolita.
Wyjaśnił, że "nie ma piękniejszej formy solidarności, jak uświadomienie sobie tego, że jesteśmy dla kogoś".
"Tygodnik Solidarność" przyznaje tytuł Człowieka Roku od 1997 r. Honoruje w ten sposób osoby, które swoją działalnością wpływają na kształtowanie opinii społecznej.
"Arcybiskup jest przyjacielem +Solidarności+, przyjacielem, który w godzinie próby nie zostawił związkowców, ludzi pracy, lecz kazał im wierzyć, że można zwyciężyć, że można pokonywać trudności i przeciwności. Tak było w czasie kilkuletniej walki o wolne niedziele, o to, aby setki tysięcy pracowników handlu i ich rodziny mogli wspólnie świętować i odpoczywać. Dziś z ulgą możemy powiedzieć: udało się" – mówił redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność" Michał Ossowski.
W poprzednich latach tytuł ten otrzymali m.in. Lech Kaczyński, Jerzy Buzek, kard. Stanisław Dziwisz, abp Sławoj Leszek Głódź i Marianna Popiełuszko - matka błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Abp Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r., studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 24 maja 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie koło Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską. Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem tamtejszego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację arcybiskupa Juliusza Paetza na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej i na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu.
Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim. W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję metropolity krakowskiego sprawuje od grudnia 2016 roku.(PAP)
autor: Szymon Bafia
szb/ wus/