Metropolita lwowski ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki poświęcił w środę groby ks. Karola Jastrzębskiego i powstańca styczniowego Aleksandra Szatkowskiego na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Grób Szatkowskiego został odnaleziony w ubiegłym roku dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej „Zabytek”.
Grób Szatkowskiego znajduje się na polu numer 9 Cmentarza Janowskiego. Miejsce spoczynku księdza Jastrzębskiego było znane już wcześniej. Teraz Konsulat RP we Lwowie odnowił nagrobek, który był w bardzo złym stanie.
Sekretarz Towarzystwa Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej "Zabytek" Zbigniew Pakosz powiedział PAP, że Towarzystwo rozpoczęło poszukiwania grobu powstańca styczniowego Aleksandra Szatkowskiego w ubiegłym roku. "Wyznaczyliśmy w archiwum miejsce i pole, a potem szukaliśmy go na cmentarzu" - wyjaśnił.
"Na każdym polu znajduje się od 100 do 150 przedwojennych grobów. Przed wojną były one dokładnie ponumerowane, czego nie ma dzisiaj. Liczyliśmy, że każdy grób miał 1 metr i 10 centymetrów. W ten sposób ustaliliśmy, plus minus 20 centymetrów, w którym miejscu pochowany jest Szatkowski" - tłumaczył.
Dodał, że o powstańcu nie ma wielu informacji. "Aleksander Szatkowski w wieku ponad 20 lat wziął udział w powstaniu styczniowym, przeżył 92 lata. We Lwowie mieszkał przy ulicy Kleparowskiej, gdzie handlował jabłkami" - powiedział. "Za pomocą Facebooka, szukamy jego rodziny, bo z pięciu grobów, które odnaleźliśmy w ciągu pięciu lat, dwa razy odszukaliśmy rodziny. Okazało się np., że córki pisarza Stanisława Grabińskiego, który jest pochowany obok Szatkowskiego, mieszkają w Przemyślu" - tłumaczył.
Dodał, że z ponad 30 powstańców, którzy są pochowani na Cmentarzu Janowskim, znane jest miejsce 17 grobów, a Towarzystwo "Zabytek" co roku stara się odnaleźć, odnowić i poświęcić nowy grób.
W drugim grobie poświęconym w środę przez abp. Mokrzyckiego spoczywa ksiądz Karol Jastrzębski. "Urodził się w Tarnopolu, później pracował w Tarnopolu, Brzeżanach, Stanisławowie, Brodach, a w 1906 roku został przeniesiony do Lwowa, gdzie pracował do wybuchu II wojny światowej jako katecheta w lwowskich szkołach. W czasie II wojny światowej został we Lwowie, a w 1944 roku zaczął pracować w katedrze lwowskiej, w której był zatrudniony do śmierci w 1966 roku" - opowiadał Pakosz.
"Księdza Jastrzębskiego znamy z tego, że jako pierwszy w katedrze lwowskiej prowadził nabożeństwo do miłosierdzia Bożego, które jest odprawiane co czwartek. Grób księdza Jastrzębskiego był w złym stanie, więc Konsulat RP we Lwowie zamówił nowy grób" - powiadomił.
Od rana Polacy porządkowali groby. Zapalali znicze i składali kwiaty. W akcji brali udział członkowie Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspólnoty Rodzina Rodzin, Towarzystwa "Zabytek", pracownicy Radia Lwów i uczniowie polskiej szkoły numer 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie.
Po poświęceniu grobów i zapaleniu zniczy abp Mokrzycki wraz z innymi księżmi odprawili mszę świętą na Cmentarzu Janowskim. Następnie odbyła się procesja żałobna po cmentarzu, która zakończyła się w pobliżu Kwatery Obrońców Lwowa i Kwatery Lotniczej.
Ze Lwowa Olga Łozińska
oloz/ szm/