Proces pojednania i dialogu wymaga odpowiedzialności w pokonywaniu różnych trudności, aby stawał się on coraz bardziej dojrzały i owocny - napisał w liście przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki do metropolity archidiecezji warszawsko-przemyskiej obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp. Eugeniusza Popowicza z okazji 325-lecia podpisania unii greckokatolickiego Kościoła przemyskiego ze Stolicą Apostolską.
List ten został odczytany przez metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego podczas niedzielnych uroczystości w katedrze greckokatolickiej św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. Uroczystościom przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego abp Światosław Szewczuk.
"Dzisiejsza rocznica to kolejne potwierdzenie, że to, co w ludzkich oczach jest trudne, a czasem nawet niemożliwe, możliwe jest dla Boga i dla tych, którzy uważnie wsłuchują się w Jego wołanie. Składam dzięki Bogu za to, że niesprawiedliwość i cierpienie nie przemogły przebaczenia i pojednania" – napisał w liście abp Stanisław Gądecki. Dodał, że rocznica, którą dzisiaj wspominamy "jest ważnym dniem nie tylko dla Kościoła greckokatolickiego, ale i dla Kościoła rzymskokatolickiego w Polsce, gdyż ze zrządzenia Bożej Opatrzności, od 1692 roku historia eparchii przemyskiej, a od 1996 archieparachii przemysko-warszawskiej – związana jest z losami Rzeczypospolitej i losami Kościoła łacińskiego w Polsce".
Przewodniczący episkopatu Polski przytoczył słowa Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszone w Kijowie w czerwcu 2011 r., że "droga do zbawienia prowadzi przez bycie jednością, które na wzór życia Trójcy Przenajświętszej winno kształtować codzienne doświadczenie i postępowanie wszystkich Jego uczniów".
Abp Gądecki wyraził też wdzięczność Bogu za świadectwo wiary grekokatolików, "za ich wierność Chrystusowi i Ewangelii, wyrażoną w jedności z biskupem Rzymu i potwierdzoną niezłomną postawą męstwa pośród prześladowań, zwłaszcza w czasie rozbiorów, wojen i w okresie reżimu komunistycznego, którego działania doprowadziły do praktycznej likwidacji greckokatolickich struktur kościelnych w Polsce". W tym kontekście wspomniał męczenników z Pratulina i Drelowa, z ówczesnej greckokatolickiej diecezji chełmskiej.
Przewodniczący episkopatu podkreślił również, że historia Kościoła greckokatolickiego i rzymskokatolickiego, to "historia nie tylko braci Polaków, dwóch różnych obrządków, ale to również historia Polaków i Ukraińców dwóch obrządków". "To historia tak piękna i bliska, jak i bolesna i trudna. Składam dzięki Bogu za to, że niesprawiedliwość i cierpienie nie przemogły przebaczenia i pojednania" – napisał abp Gądecki. Przypomniał, że z inicjatywy św. Jana Pawła II przed 30 laty w Rzymie w październiku 1987 r. przedstawiciele Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Konferencji Episkopatu Polski podpisali historyczne deklaracje o przebaczeniu i pojednaniu między Polakami i Ukraińcami. Prawie dwie dekady później św. Jan Paweł II, w czerwcu 2001 r. podczas mszy św. beatyfikacyjnej we Lwowie mówił: "Niech przebaczenie — udzielone i uzyskane — rozleje się niczym dobroczynny balsam w każdym sercu. Niech dzięki oczyszczeniu pamięci historycznej wszyscy będą gotowi stawiać wyżej to, co jednoczy, niż to, co dzieli, ażeby razem budować przyszłość opartą na wzajemnym szacunku, na braterskiej wspólnocie, braterskiej współpracy i autentycznej solidarności".
"Ten ważny proces, trwający po dziś dzień, wymaga czasu. Wymaga spotkań i rozmów. Wymaga pokory, odwagi i stawania w prawdzie. Wymaga uderzenia się w piersi i jeszcze gorliwszej modlitwy" – napisał abp Gądecki. Podkreślił, że zapoczątkowany proces pojednania i dialogu wymaga odpowiedzialności w pokonywaniu różnych trudności, "aby stawał się on coraz bardziej dojrzały i owocny". "Wymaga podejmowania tematów, o których trudno było mówić 30 lat temu. Wymaga oczyszczenie pamięci historycznej, nie z prawdy, ale ze złych emocji, które niszczą nasze wzajemne relacje. To jest warunkiem tego, by owe +dziś+ grekokatolików i rzymskich katolików w Polsce i na Ukrainie było wypełnione prawdziwym i głębokim szacunkiem i miłością" – czytamy w liście.
Na zakończenie listu, abp Gądecki zapewnił w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, że dialog i pojednanie to "nieustanne wyzwanie, które chcemy nieustannie podejmować".(PAP)
autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ krap/