Śp. s. Maksymiliana Wojnar, która przez 25 lat pracowała na rzecz organizacji szkolnictwa katolickiego w Polsce, pokazała, jak z uporem i konsekwencją, mądrością i roztropnością przemieniać oblicze Kościoła – zaznaczył przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.
"W imieniu Konferencji Episkopatu Polski składam dzięki Bogu Wszechmogącemu za trud życia i powołania oraz posługi na rzecz Kościoła, który jest w Polsce, śp. siostry Maksymiliany" – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w kondolencjach po śmierci s. Wojnar, przekazanych we wtorek PAP przez biuro prasowe episkopatu.
Uroczystości pogrzebowe zmarłej 17 lutego 2021 r. zakonnicy odbyły się we wtorek w bazylice mariackiej w Krakowie. Liturgii przewodniczył abp Marek Jędraszewski.
Abp Gądecki zwrócił uwagę, że s. Wojnar przez ponad 30 lat pracowała w Biurze Prawnym Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, a następnie przez wiele lat była zaangażowana w organizację szkolnictwa katolickiego w Polsce.
W latach 1973-2006 pełniła funkcję referenta Biura Prawnego Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. Była współpracowniczką sekretarzy generalnych episkopatu: bp. Bronisława Dąbrowskiego, bp. Tadeusza Pieronka i bp. Piotra Libery. Współtworzyła Radę Szkół Katolickich, której przez wiele lat była sekretarzem. Zainicjowała także cykliczne spotkania Forum Szkół Katolickich.
Abp Gądecki podkreślił wkład s. Wojnar w kształtowanie relacji państwo – Kościół. Przypomniał jej działanie na rzecz internowanych działaczy opozycji.
"Śp. siostra Maksymiliana przygotowywała skuteczne interwencje dla bp. Bronisława Dąbrowskiego w reżimowym Urzędzie do Spraw Wyznań. W wiele z tych interwencji angażowała się osobiście, okazując swój hart ducha oraz dzielne i szlachetne serce" – zaznaczył hierarcha.
"W okresie transformacji ustrojowej zmarła prezentka pomagała w uregulowaniu statusu prawnego setek dzieł charytatywnych i oświatowych zgromadzeń zakonnych, wcześniej zawłaszczonych przez władze komunistyczne: domów opieki społecznej, zakładów opieki zdrowotnej, domów dziecka, placówek wychowawczych dla dzieci niepełnosprawnych, a później – już w latach 90. – ponad 400 przedszkoli katolickich w całej Polsce" – zwrócił uwagę abp Gądecki.
Zaznaczył, że "gdy dziś wielu deprecjonuje obecność i posługę sióstr zakonnych w Kościele, siostra Maksymiliana pokazywała, jak w tym Kościele i dla tego Kościoła można pięknie żyć, pracować i umierać. Jak można go kochać – jako Mistyczne Ciało Chrystusa – oraz z uporem i konsekwencją, mądrością i roztropnością przemieniać jego znieważane oblicze" – napisał przewodniczący KEP.
Śp. s. Maksymiliana Wojnar miała 77 lat. Spoczęła na cmentarzu Rakowieckim w Krakowie. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/