Polska po 1989 roku

20.07.2017

Akcja "Solidarni z Aleppo" przyniosła prawie ćwierć mln zł

Zniszczone Aleppo. Fot. PAP/EPA Zniszczone Aleppo. Fot. PAP/EPA

Minister kultury Piotr Gliński przyjął w czwartek podziękowania od Caritas Polska za zorganizowanie akcji "Solidarni z Aleppo”, która odbywała się podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Zebrano niemal ćwierć mln zł, które trafią do dzieci z Aleppo.

20 lipca br. w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin przyjęli podziękowania z rąk dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego za zorganizowanie akcji "Solidarni z Aleppo” podczas odbywającej się od 2 do 12 lipca 2017 r. w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Największą część pieniędzy udało się zebrać za sprawą akcji sms-owej podczas koncertu charytatywnego "Solidarni z Aleppo", zorganizowanego przez Telewizję Polską. Kwesta na rzecz mieszkańców Aleppo została przeprowadzona także w Centrum Konferencyjnym ICE oraz na terenie Krakowa.

"Cieszymy się, że jako organizator tegorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie mogliśmy wspomóc mieszkańców zniszczonego Aleppo. Były skarbonki, koncert i akcja sms-owa w TVP, a wszystko po to, by wyrazić solidarność z ofiarami wojny, którym brakuje podstawowych rzeczy do życia" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Pieniądze zebrane podczas akcji „Solidarni z Aleppo" zostały przekazane Caritas Polska. Prawie ćwierć miliona złotych zostanie przeznaczone na edukację około 600 dzieci z Aleppo. Będą to wyprawki szkolne, w tym przybory, podręczniki, a także dojazdy do szkoły i posiłki.

Sytuacja w Aleppo jest nadal bardzo trudna. Brakuje żywności, leków, dostępu do bieżącej wody. Wschodnia część miasta jest w ponad 80 proc. zniszczona. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego.

Podczas tegorocznej sesji UNESCO odbyły się wydarzenia towarzyszące, których tematem była odbudowa zniszczonej w wyniku działań wojennych - tak jak Aleppo - Warszawy. Rekonstrukcja historycznego centrum stolicy była przedsięwzięciem bez precedensu. Zbiorowy wysiłek mieszkańców stolicy, historyków sztuki oraz konserwatorów został w 1980 roku doceniony przez Komitet Światowego Dziedzictwa, który wydał decyzję o wpisie historycznego centrum Warszawy wraz z Zamkiem Królewskim na Listę Światowego Dziedzictwa. (PAP)

aszw/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL