Apartament księcia Józefa Poniatowskiego w pałacu Pod Blachą wzbogacił się o 250 eksponatów. To fascynujące dzieła sztuki i pamiątki z epoki – ocenia dr Mariusz Klarecki, kurator pałacu.
„W ostatnim roku w prywatnym mieszkaniu księcia Józefa przybyło ponad 250 eksponatów. Wśród nich są aż 32 zakupy, wzbogacające stałą kolekcję Zamku, i ponad 50 depozytów z sześciu prywatnych kolekcji. Większość pokazywana jest na otwartej właśnie wystawie” – powiadomiła PAP Izabela Witkowska-Martynowicz z biura prasowego Zamku Królewskiego w Warszawie.
Apartament po raz pierwszy został udostępniony publiczności w 2011 roku. „Dzięki wnikliwym poszukiwaniom, obejmującym kolekcje muzealne i prywatne, a także na rynek antykwaryczny, znacznie wzbogaciliśmy prezentowane dotąd wnętrza. Ściany zdobią obrazy olejne i akwarele, rysunki i grafiki” – wyjaśnił kurator Pałacu Pod Blachą dr Mariusz Klarecki.
Do najwspanialszych – zdaniem muzealników - należą: olejny Portret księcia Józefa Poniatowskiego, namalowany przez Józefa Grassiego, który jest pierwowzorem wielu portretów księcia;, ukazująca zwycięstwo polskiej piechoty na wojnie w Hiszpanii „Bitwa pod Fuengirolą”, autorstwa Januarego Suchodolskiego i zakupiony niedawno konny portret oficera 13. pułku huzarów Księstwa Warszawskiego, namalowany przez Feliksa Sypniewskiego.
Ostatnie zakupy Zamku to precyzyjny rysunek księcia Józefa, wykonany ołówkiem i graficzne, kolorowane akwarelą przedstawienie śmierci księcia Józefa w Elsterze, wykonane przez wiedeńskiego sztycharza tuż po tragedii.
„Na krótko przed otwarciem obecnej wystawy wystawy przywieźliśmy zakupiony na aukcji dokument z kierowanej przez księcia Józefa Kancelarii Wojennej z autografem Pepiego. Rozkazy i listy z pieczęciami i winietami Kancelarii Wojennej, podpisane przez Poniatowskiego, w szczególny sposób pozwoliły na poznanie jednego z największych polskich bohaterów, jakim był Naczelny Wódz armii polskiej”- podkreślił Klarecki.
Do ciekawostek ekspozycji dotyczącej piechoty, kawalerii i artylerii Księstwa Warszawskiego kurator zaliczył zakupioną niedawno książkę, opisującą oblężenie Gdańska w 1807 roku, wydaną w tym samym roku, z odręcznymi poprawkami, naniesionymi przez uczestnika wydarzeń.
W apartamencie prezentowane są również monety, używane w okresie Księstwa Warszawskiego, a także kolekcja medali, ilustrująca wszystkie kampanie napoleońskie.
Pośród nich znajduje się, ustanowiony na wniosek księcia Józefa Poniatowskiego po bitwie pod Zieleńcami, order Virtuti Militari. Było to pierwsze odznaczenie przyznawane nie za pochodzenie, a za zasługi wojenne. Order powstał na dziesięć lat przed słynną francuską Legią Honorową, która również jest eksponowana na wystawie.
Prezentowana jest też bogata kolekcja militariów, złożona z szabli, lanc, karabinów, oporządzenia kawalerii, plakiet na czapki i ładownice wojska Księstwa Warszawskiego, a także francuskich i polskich formacji służących u boku Napoleona, jak m.in. Szwoleżerów Gwardii i Lansjerów Nadwiślańskich.
Jak dodał dr Klarecki, „wzbogacając historyczne apartamenty księcia pozyskaliśmy w długoletni depozyt wspaniałą rzeźbę marmurową Madame Recamier, a także zachwycającą figurę Flory, autorstwa francuskiego mistrza, Clodiona (Claude Michela). Wśród figur z brązu złoconego możemy podziwiać autentyczną paterę, sygnowaną nazwiskiem złotnika Napoleona - Pierre-Philippe Thomire’a”.
Więcej informacji o wystawie i zasadach zwiedzania Apartamentu księcia Józefa Poniatowskiego można znaleźć na stronie https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/palac-Pod-Blacha. (PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/