Posługa i słowa osób konsekrowanych są niezbędne w dzisiejszym świecie zeświecczonej kultury i narastającego konsumpcjonizmu. Przez ślub posłuszeństwa, czystości i ubóstwa są źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia – powiedział bp Jacek Grzybowski.
W święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika odbyła się uroczysta msza św., w czasie której osoby konsekrowane odnowiły swe śluby i przyrzeczenia. Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji bp Romuald Kamiński, a homilię wygłosił biskup pomocniczy Jacek Grzybowski.
Hierarcha podkreślił, że dla współczesnego człowieka, czymś najprostszym, a zarazem najtrudniejszym, jest oddanie Bogu swojego czasu.
"Czy w dobie współczesnych zaangażowań, różnorodnych form spędzania czasu, potrafimy zdobyć się na to, aby ofiarować czas Bogu – można powiedzieć zmarnować czas dla Boga, by zyskać moc modlitwy, refleksji" – pytał hierarcha.
Zwrócił uwagę, że osoby konsekrowane poświęciły Bogu nie tylko swój czas, ale "całe oddały się do Jego dyspozycji – oddały całą swoją wolę, pracę, siły, rozum, życie".
"Pokorna miłość Boga objawiona w Chrystusie nieustannie pociąga mężczyzn i kobiety do dawania Bogu radykalnej odpowiedzi. Cały człowiek oddaje się do dyspozycji temu, którego ukochał aż do końca" – powiedział bp Grzybowski.
Według niego "często osoby konsekrowane nie tylko przez działania zewnętrzne, ale przez głęboką komunię z Bogiem pokazują światu, skąd czerpać siłę, nadzieję na przyszłość, jak budować wzajemne relacje, jak dbać o wspólnotę, przebaczenie, miłość".
Podkreślił, że "posługa i słowo osób konsekrowanych są niezbędne w dzisiejszym świecie – świecie zeświecczonej kultury i narastającego konsumpcjonizmu".
"Przez ślub posłuszeństwa, czystości i ubóstwa przypominają inny wymiar świata. Są źródłami światła w świecie pogrążonym w ciemności rozproszenia" – powiedział hierarcha.
Zwrócił uwagę, "dziś wiele osób doświadcza głębokiego kryzysu, który nie dotyczy tylko wiary, ale też egzystencji. Wiele osób świadomie porzuca wspólnotę Kościoła poprzez akt apostazji". Dla wielu – "tylko ten świat i to co doczesne, wyznacza przestrzeń życia ludzkiego". W konsekwencji – jak ostrzegł hierarcha – brak sensu życia u wielu młodych owocuje depresją, rozczarowaniem, zniechęceniem i zmęczeniem.
Bp Grzybowski wskazał również na wartość wspólnoty jako miejsca wzrostu w wierze i miłości. Przyznał, że niekiedy bywa ona trudnym darem.
Mówiąc o roli kobiety we współczesnym świecie, zwrócił uwagę, że często to one potrafiły stawić czoło wyzwaniom, podtrzymać nadzieję w rodzinach i wspólnotach.
Hierarcha wskazał także na postać św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny. "Jego świadectwo jest ukryte, tak jak ukryte jest życie osób konsekrowanych. Jego siła to nie mówienie i głoszenie, ale jego siła to służba" – podkreślił bp Grzybowski.
Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. W Polsce jest 31 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, zakonników, członków instytutów, dziewic konsekrowanych i wdów oraz pustelników i pustelnic. W diecezji warszawsko-praskiej jest 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/