Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński mianował delegata do spraw stosowania liturgii rzymskiej sprzed reformy z 1970 r. Ustanowił także miejsca, gdzie będzie można celebrować mszę św. według Mszału św. Jana XXIII oraz wyznaczył księży, którzy będą mieli takie prawo.
Decyzja jest realizacją postanowień motu proprio papieża Franciszka "Traditionis custodes" z 16 lipca 2021 r., w którym papież zobowiązał biskupów diecezjalnych do uregulowania kwestii tzw. mszy trydenckich w swoich diecezjach.
"Delegatem biskupa warszawsko-praskiego, który będzie odpowiedzialny za celebracje i duszpasterską opiekę nad wiernymi został mianowany ks. Jakub Korczak" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji warszawsko-praskiej.
Jego autorzy wyjaśnili, że ks. Korczak studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Obecnie jest wykładowcą języka łacińskiego i greckiego w seminarium duchownym diecezji warszawsko-praskiej i w seminarium diecezji siedleckiej.
Poinformowali, że bp Kamiński ustanowił także miejsca, gdzie będzie można celebrować mszę św. według Mszału św. Jana XXIII. Będą to: kaplica przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Wołominie (ul. Kurkowa), kaplica Domu Rekolekcyjnego Księży Pallotynów w Otwocku (ul. Żeromskiego) oraz kaplica przy parafii w Wielgolesie koło Latowicza.
"Jeśli zaistnieją bardzo konkretne potrzeby, będzie rozważone również wskazanie innych miejsc celebracji" - dodali.
Zaznaczyli, że pozwolenia na sprawowanie Mszy św. według Mszału z 1962 r. otrzymało ośmiu kapłanów. Wśród nich jest ks. prał. Mirosław Mikulski, który w 2009 r. rozpoczął odprawianie mszy św. trydenckich w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie. Oprócz niego pozwolenia otrzymali: ks. Jakub Korczak (delegat biskupa), pallotyn ks. Franciszek Gomułczak, ks. Konrad Hasior, ks. Jarosław Miłkowski, ks. Tadeusz Siewko, ks. Marcin Bodziak oraz ks. Radosław Tkaczyk.
Bp Kamiński przypomniał, że wolą papieża – wyrażoną w Traditionis custodes – jest troska o jedność Kościoła, "o czym również powinni pamiętać kapłani posługujący w grupach tradycji".
"Kapłani, którzy celebrowali mszę św. według Missale Romanum z 1962 r. i chcieliby dalej korzystać z tego uprawnienia, mogą zwrócić się z pisemną prośbą do biskupa warszawsko-praskiego o udzielenie zgody na te celebracje" - zaznaczyli autorzy komunikatu.(PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/