Moim najważniejszym zadaniem będzie przekazywanie żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom Ewangelii, dzielenie się z nimi doświadczeniem wiary – zapowiada w czwartek bp Wiesław Lechowicz. Jego ingres do katedry polowej Wojska Polskiego odbędzie się w sobotę.
Ingres bp Lechowicza do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się w sobotę 12 lutego 2022 r. o godz. 11.00. Wcześniej o godz. 10.15 w prywatnej kaplicy na ul. Długiej nastąpi przekazanie kanoniczne ordynariatu polowego w obecności kolegium konsultorów, wikariusza generalnego i kanclerza ordynariatu polowego. Po liturgii na placu Krasińskich w Warszawie nowy ordynariusz polowy oficjalne powita się z Wojskiem Polskim – poinformował w czwartek biskup nominat w czasie konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.
Jako biskup Wojska Polskiego będzie stał na czele ordynariatu polowego, który został przywrócony i powołany przez św. Jana Pawła II 21 stycznia 1991 r.
Bp Lechowicz zaznaczył, że przychodzi do ordynariatu polowego nie jako żołnierz, ale jako biskup i duszpasterz.
"Moim pierwszym i najważniejszym zadaniem będzie przekazywanie żołnierzom, funkcjonariuszom i ich rodzinom Ewangelii, dzielenie się z nimi doświadczeniem wiary oraz towarzyszenie im w różnych sytuacjach życia" – zapowiedział bp Lechowicz.
Wyznał, że nigdy nie służył w wojsku ani nie pracował w nim jako duszpasterz, dlatego środowisko wojskowe jest mu zupełnie obce. "Spoiwem łączącym mnie z kapelanami Wojska Polskiego będzie miłość do ojczyzny" – powiedział hierarcha.
"Kocham moją ojczyznę – Polskę i kocham wszystkich, którzy dbają o jej bezpieczeństwo, pokój i wolność. Wśród nich na pierwszej linii są żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa" – oświadczył biskup nominat.
Podkreślił, że priorytetem dla niego będzie troska o formację kapłanów, bo – jak zaznaczył – "to są pierwsi współpracownicy biskupa". Wśród priorytetów wskazał także "troskę o bezpieczeństwo w ojczyźnie poprzez kształtowanie sumień tych, którzy mają jakikolwiek wpływ na sytuację w kraju i na sytuację międzynarodową".
Powiedział, że ordynariat polowy Wojska Polskiego troską duszpasterską obejmuje ok. 480 tys. wiernych, którzy są skupieni w 68 parafiach wojskowych lub wojskowo-cywilnych. "Posługuje im 110 kapelanów, z tego 10 kapelanów pracuje poza granicami Polski na misjach w Kosowie, Libanie, Rumunii w Iraku i na Łotwie" – dodał.
Zapowiedział, że w pierwszym tygodniu po swoim ingresie chciałbym odwiedzić jakąś grupę polskich żołnierzy stacjonujących na granicy polsko-białoruskiej.
"W tej chwili towarzyszy im rotacyjnie 20 kapelanów" – powiedział biskup nominat. W ciągu najbliższych 2-3 miesięcy chciałbym odwiedzić wszystkich księży przebywających na terenie Polski, którzy służą naszym żołnierzom" – dodał.
Dewizą biskupią bp. Lechowicza są słowa: "In finem diligere", czyli "Do końca umiłować".
Bp Wiesław Lechowicz ma 59 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1987 r. w katedrze tarnowskiej z rąk bp. Jerzego Ablewicza.
W 1992 r. został skierowany na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej do Rzymu. W 1996 r. na Uniwersytecie św. Krzyża obronił rozprawę doktorską.
W 1998 r. został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a we wrześniu 1999 r. objął obowiązki prefekta Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W 2002 r. obronił pracę licencjacką w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
24 lutego 2004 r. ordynariusz tarnowski powierzył mu obowiązki rektora seminarium w Tarnowie. W tym czasie pracował też w Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach 2001-2002 i w latach 2006-2007.
Papież Benedykt XVI 22 grudnia 2007 r. mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Lambiridi (Algieria). Święcenia biskupie przyjął 16 lutego 2008 r. w katedrze w Tarnowie z rąk bp. Wiktora Skworca.
Hierarcha wchodzi także w skład Komisji KEP ds. Duchowieństwa, Komisji KEP ds. Duszpasterstwa i jest członkiem Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Ponadto jest członkiem Międzynarodowej Katolickiej Komisji ds. Migracji (ICMC).
We wrześniu 2021 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i za działalność na rzecz środowisk polonijnych.
Poprzednikiem bp. Wiesława Lechowicza na stanowisku biskupa polowego Wojska Polskiego był bp Józef Guzdek, który 16 lipca 2021 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą białostockim i administratorem apostolskim ordynariatu polowego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ joz/