Do końca 2018 r. Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu zamierza odnowić – przy unijnym dofinansowaniu na poziomie 13,1 mln zł – pięć parków i trzy zieleńce. Prace będą warte łącznie ponad 15 mln zł.
Będą to kolejne już parki w woj. śląskim rewitalizowane przy wsparciu z krajowego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotąd fundusze unijne na ten cel, z puli POIiŚ przeznaczonej na poprawę jakości środowiska miejskiego, zdobyły w woj. śląskim, m.in. Jaworzno, Mysłowice, Sosnowiec czy Świętochłowice.
O szczegółach projektu „Odnowa zieleni w parkach miejskich” mówiła podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytomiu dyrektor tamtejszego zarządu zieleni i gospodarki komunalnej Ewa Nazarewicz. Projekt obejmie prace w Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w centrum, Parku Ludowym w Miechowicach, parku Fazaniec w Szombierkach, Parku Mickiewicza w Rozbarku, Parku im. Konopnickiej w Karbiu oraz na zieleńcach przy ul. Bukowej, Zabrzańskiej i Nowakowskiego.
Projekt umożliwi m.in. kolejny etap robót na jednym z najstarszych w woj. śląskim terenów zielonych tego typu - powstałym ok. 1840 r. na terenach dawnych wyrobisk górniczych zabytkowym Parku Miejskim im. Franciszka Kachla w śródmieściu Bytomia.
Jak wymieniała dyrektor Nazarewicz, zakres prac w parku Kachla obejmie m.in. wycinki, cięcia pielęgnacyjne drzew, nowe nasadzenia drzew i krzewów, porządkowanie i odnowienie trawników czy remonty alejek (ok. 4,6 tys. m kw). Wymienione mają zostać ławki, kosze czy stojaki na rowery.
W Parku Ludowym elementem porządkowania roślinności będzie regeneracja trawników na łącznej powierzchni ok. 9 tys. m kw. Zakładane będą ogrody z rabatami dywanowymi. Planowana jest budowa pergoli z urządzenie ogrodu oraz ścieżki dydaktycznej z ogrodami tematycznymi, m.in. sensorycznym czy poświęconym roślinom przywodnym (z oczkiem wodnym).
W parku Fazaniec zrewitalizowany ma zostać jeden z dwóch cieków wodnych o długości ponad 600 m (pierwszy został odnowiony w poprzednich latach) – poprzez oczyszczenie, ponowne uformowanie, wzmocnienie i obsadzenie roślinnością nadwodną. Tam również zakładane mają być nowe trawniki (m.in. z roślinami ozdobnymi) i przebudowywane alejki czy schody. Na uporządkowanym parkowym wzniesieniu powstaną trzy platformy widokowe.
W Parku Mickiewicza m.in. remontowana ma być mała architektura, m.in. fontanna, oczko wodne, schody terenowe. Zrewitalizowane zostaną linie brzegowe stawów. Wykonane zostaną nowe nasadzenia, przebudowana zostanie górka saneczkowa, zbudowany zostanie też nowy parking.
W Parku Konopnickiej planowane są m.in.: oczyszczenie terenu, pielęgnacja drzew i roślin czy remonty alejek. Tamtejsza górka saneczkowa zostanie powiększona, przez co powinna stać się atrakcyjniejsza dla korzystających z niej zimą dzieci. Również trzy bytomskie zieleńce otrzymają m.in. zrewitalizowane trawniki i nowe nasadzenia.
Odnowa bytomskich parków wpisuje się w cele tamtejszego Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+. Obok społecznego, gospodarczego i kulturowego jej aspektu, miastu zależy na wymiarze środowiskowym. Dlatego wśród obszarów bytomskiej rewitalizacji, obok dziewięciu obszarów zamieszkałych, znalazło się też dziewięć zdegradowanych obszarów niezamieszkałych.
Obejmują one tereny dawnej kopalni Rozbark, dawnej kopalni Szombierki, dawnej Huty Zygmunt, dawnej kopalni Centrum, dawnej Huty Bobrek, tereny poprzemysłowe zakładów „Orzeł Biały”, teren inwestycyjny w Bytomiu-Miechowicach, tereny wokół Elektrociepłowni Szombierki i Pola Szombierskie oraz rezerwat przyrody „Żabie Doły”.
Dyrektor Nawrat powiedziała PAP, że bytomskie parki będą odnawiane w ramach jednego przygotowywanego obecnie przetargu – z podziałem na zadania. Całość prac przewidywana jest do końca 2018 r. Fundusze unijne na dotyczący je projekt pochodzą z ogólnodostępnego POIiŚ; ich rozdział w kolejnych naborach koordynuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. (PAP)
autor: Mateusz Babak
edytor: Jacek Ensztein
mtb/