Uroczyste nabożeństwo w kościele Jezusowym w Cieszynie zainauguruje w poniedziałek ogólnopolskie obchody jubileuszu 500 lat Reformacji – poinformował w piątek biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Adrian Korczago.
31 października przypada 499. rocznica przybicia przez mnicha augustiańskiego Marcina Lutra 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze. Miały się one stać podstawą dysputy na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza.
"Mamy ten niepowtarzalny przywilej, by ogólnopolskie obchody roku jubileuszowego rozpocząć w kościele Jezusowym w Cieszynie. W tych obchodach będzie uczestniczyło wielu gości, m.in. prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, arcybiskup Abel z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego i zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Reformowanego biskup Marek Izdebski. Kazanie wygłosi biskup luterańskiej diecezji katowickiej Marian Niemiec" – powiedział zwierzchnik diecezji cieszyńskiej biskup Adrian Korczago.
Duchowny podkreślił, że nabożeństwo będzie ogromnym wydarzeniem pod każdym względem. Cieszyński kościół Jezusowy, największą świątynię luterańską w Polsce, szczelnie wypełnią wierni. "Przyjedzie bardzo wielu gości. Samych autokarów będzie 28" – powiedział. Zaśpiewa podczas niego m.in. 400-osobowy chór. Tego dnia zabrzmią też po raz pierwszy po remoncie zabytkowe organy.
Przez najbliższy roku uroczystości jubileuszowe będą się odbywały we wszystkich diecezjach luterańskich w Polsce. Na Śląsku Cieszyńskim będą miały szczególny wymiar. Choć tutejsza diecezja jest najmniejszą terytorialnie, to zamieszkuje ją ponad połowa polskich luteran.
Biskup Korczago podkreślił, że luteranie w roku jubileuszu będą się spotykali się w różnych miejscach by dziękować Bogu za dzieło Reformacji, które trwa do dziś. Przypomniał, że zaznaczyła się ona nie tylko w teologii, ale przyczyniła się także do rozwoju muzyki, sztuki, architektury i edukacji. "Będziemy chcieli za te wszystkie aspekty dziękować, ale także przyglądać się dniu dzisiejszemu, zastanawiać się kim jesteśmy i w jakim kierunku powinniśmy podążać" – powiedział.
Wśród wydarzeń, które uświetnią rok jubileuszowy w diecezji cieszyńskiej, 5 listopada odbędzie się w Bielsku-Białej Śląskie Forum Reformacyjne. "Z jednej strony chcemy spojrzeć na naszą historię, a z drugiej pokazać luterańską tożsamość" – powiedział przewodniczący Rady Ewangelickich Dni Kościoła ks. Jerzy Below.
W Bielsku-Białej spotkają się wówczas także na wspólnych obradach synody diecezji cieszyńskiej i katowickiej. "Przyjrzymy się naszemu dziedzictwu i będziemy starali się wypracować możliwości jeszcze bliższej współpracy" – powiedział bp Korczago.
W lutym w Cieszynie zorganizowana zostanie wspólna sesja sejmiku województwa śląskiego oraz rad powiatu i miejskiej. "Samorządy planują wydanie wspólnej rezolucji. Prace nad jej treścią już trwają" – powiedział burmistrz Cieszyna Ryszard Macura. Sejmik województwa śląskiego ogłosił rok 2017 w regionie Rokiem Reformacji.
Latem w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej odbędą się Ewangelickie Dni Kościoła. Podczas nich odprawione zostaną nabożeństwa, prowadzone będą studia biblijne i dyskusje. Czas uczestnikom wypełnią także koncerty, wykłady i przegląd filmów.
Ogólnopolskie obchody jubileuszu zwieńczą centralne uroczystości, które pod koniec października przyszłego roku odbędą się w Warszawie. Patronat nad nimi objął prezydent Andrzej Duda. W ich programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy. Ostatnim akordem jubileuszu będzie nabożeństwo w kościele luterańskim w Katowicach, odprawione 31 października 2017 r., dokładnie 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra.
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran. (PAP)
szf/pat