Do poniedziałku Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach przyjmuje zgłoszenia na tegoroczne spotkanie rodzin jenieckich. Dla wielu osób często to jedyna okazja na zdobycie informacji o wojennych losach swoich krewnych.
Jak powiedziała PAP Iwona Cichoń-Halon z archiwum CMJW, celem zaplanowanego na 16 listopada spotkania w byłym stalagu Lamsdorf jest integracja potomków żołnierzy, którzy przebywali w niewoli niemieckiej i radzieckiej, a także włączenie ich pamięci w misję realizowaną przez muzeum.
"Jest to okazja do wymiany refleksji, wspomnień i rodzinnych historii, związanych z pobytem przodka w niewoli – ojca, dziadka, pradziadka, oraz zaprezentowania pamiątek, często przez dziesięciolecia pieczołowicie przechowywanych przez całe pokolenia" - wyjaśniła Cichoń-Halon.
Organizowane w łambinowickim muzeum spotkania mają już wieloletnią tradycję i chętnie w nich uczestniczą rodziny żołnierzy, którzy byli więzieni w obozach jenieckich.
"Od początku swojego istnienia muzeum było miejscem spotkań byłych jeńców II wojny światowej. Współcześnie pamięć o ich obozowych przeżyciach utrwalają naukowcy, pasjonaci historii i muzealnicy. Przede wszystkim jednak ich losami interesują się krewni – dzieci i wnukowie. To właśnie z myślą o nich, w 2016 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy spotkanie potomków polskich jeńców wojennych” - wyjaśniła dr Renata Kobylarz-Buła, zastępca dyrektora CMJW.
W tegorocznym programie przewidziane jest podsumowanie najnowszych badań dotyczących losów polskich żołnierzy w niewoli niemieckiej i radzieckiej, prezentacja przykładów współpracy Muzeum z rodzinami jeńców wojennych oraz darczyńcami pamiątek, a także panel przedstawicieli rodzin pt. "Mój ojciec. Portret z pamięci", jak też spotkania w grupach, odbywające się pod hasłem "Mamy coś wspólnego".
Uczestnicy będą mogli zwiedzić Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach i najnowszą wystawę czasową poświęconą generałowi Mieczysławowi Smorawińskiemu. Natomiast dzień po zjeździe, czyli 17 listopada, wszyscy zainteresowani będę mieli także możliwość udziału w konferencji dotyczącej dawnych obozów jenieckich.
Udział w wydarzeniu (także on-line) jest bezpłatny. Jak informuje Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, zgłoszenia przyjmowane są do 13 listopada pod adresem promocja@cmjw.pl. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ mir/